26 landse militairen die in de jaren van de Eerste Wereldoorlog in Zeeland bij burgers werden ingekwartierd. Adrianus oftewel Arie Zuijderwijk, geboren in 1895, was afkomstig uit Lisse en dienstplichtig tijdens de Eerste Wereldoorlog. Later woonde en werkte hij in Den Haag. Van hem worden nu nog steeds schilderijen verkocht; land schappen in olieverf met vaak wat histori sche gebouwen en dorpsgezichten erop. Arie Zuijderwijk was een verdienstelijk schilder, maar geen beroeps. Hij had een baan als postbode bij de PTT, althans tot Een van de torens van kasteel Westhove, schil derij van Arie Zuijderwijk. Het schilderij hangt in de woonkamer van de boerderij Ons Genoe gen in Oostkapelle. aan de Tweede Wereldoorlog. In de jaren vijftig leefde hij van zijn schilderijen. Toen was hij inmiddels wel van land gewisseld. In 1945 vertrok hij 'toevallig' richting het oosten. Dat zou kunnen betekenen dat hij Duitsgezind was geweest in de Tweede Wereldoorlog. Zuijderwijk vertelde een an der verhaal, namelijk dat hij naar Duitsland was gegaan ter gelegenheid van een hu welijk van een Duitser met een Nederland se en dat kwam weer doordat een Duitse soldaat, de broer van de man die trouwde, tijdens de bezetting vriendschapsbanden in Nederland had aangeknoopt. Hij was wel een beetje een smoefel, die Zuijder wijk, want 'onkel Arie' stond er in de streek waar hij in de jaren vijftig terechtkwam om bekend dat hij weleens bleef eten bij oor logsweduwen: "Er soll sich auch gefühlvoll um jene Frauen gekümmert haben, deren Manner nicht aus dem Krieg heimgekehrt waren." Lederhosen droeg onkel Arie, en kousen met een ruitpatroon. Tienduizend militairen Arie Zuijderwijk was een interessante man. Het verhaal over hem en zijn schilderijen in die boerderij in Oostkapelle roept minstens twee vragen op, namelijk hoeveel schilde rijen of tekeningen er nog in Zeeland bij particulieren aan de muur hangen die ooit gemaakt werden door kunstenaars die hier verbleven als soldaat, al dan niet om de tijd te doden. En ook: hoe ontwikkelden de dienstplichtigen die hier ooit dienden zich verder? Zaten er tussen de namen die achter op de briefkaarten staan misschien ook die van later bekend geworden politici, mensen die een moord zouden plegen of een doorbraak zouden maken op het ge bied van wetenschap of kunst? Een derde, misschien nog meer intrigerende vraag

de Wete | 2018 | | pagina 28