27 Arie Zuijderwijk vertegenwoordigde natuur lijk niet dezelfde categorie kunstenaars als de bekende gevluchte Belgische schilders die vertegenwoordigd zijn in de tentoon stelling Tussen Hoop en Vrees in De Schotse Huizen. Hij verenigt als het ware twee categorieën 'gasten op Walcheren' in zich: die van de gevluchte kunstenaars en die van de gemobiliseerde soldaten. Daar naast zijn er dan nog de 'gewone vluch telingen' en de soldaten die niet tekenden of schilderden of op een andere manier sporen nalieten. is in hoeverre het aanknopen van vriend schapsbetrekkingen met militairen tijdens de Tweede Wereldoorlog een weerspiege ling was van hetzelfde verschijnsel tijdens de Eerste Wereldoorlog. In beide gevallen ging het om tienduizen den mensen. In heel Nederland waren er in totaal 450 duizend militairen in dienst. Gezien de strategische ligging van Wal cheren moeten er hier toch wel zo'n tien duizend hebben gelegen. Officieel werd Belgische vluchtelingen in Oostburg, 1914. (ZB\ Planbureau en Bibliotheek van Zeeland, Beeldbank Zeeland, prentbriefkaart 17167) daarvan natuurlijk weinig tot niets bekend gemaakt, maar van het westelijk deel van Zeeuws-Vlaanderen weten we dat er in april 1916 zevenduizend gelegerd waren. In november is het honderd jaar ge leden dat er een einde kwam aan de Eerste Wereldoorlog. Hoewel Neder land neutraal bleef heeft die oorlog diepe sporen nagelaten, ook op Wal cheren. Historicus Jan Zwemer open de op vrijdag 18 mei 2018 de expositie Tussen Hoop en Vrees: Veere en de Groote Oorlog (1914-1918) in het museum De Schotse Huizen in Veere. Bij die gelegenheid hield hij een toe spraak die wij graag in De Wete wilden opnemen. De tentoonstelling is nog tot 25 november a.s. te zien.

de Wete | 2018 | | pagina 29