29 Wat Walcheren betreft moet er wel worden aangenomen dat er een flinke bezetting lag, en wel om diplomatieke redenen. Duitsland moest niet kunnen geloven dat het overgrote deel van de Nederlandse manschappen aan de landsgrenzen lag - oftewel tegenover Duitse militairen in Duitsland en het bezette België. Nederland t Uit Vrouwepolder. (Van korp. M. Smits). 0e t dorpje is maar klein, Waar wij ingekwartierd zijn Dg naam is schoon, Jfc is Vrouwenpolder, Waar wij zijn! Meest allen, op een zolder. Dodh de mensehen zijn er goed, Daar men dagelijks me© omgaan, moet; Onze officieren zijn opperbest, En de O. O.'s zijn meest zooals de rest.' Je. hoort met van politiekamer of pa toet, Ms je- maar flink je zaakjes doet. Ook- dronken loop en langs de straat, Zooals dat ju vele gamizoecs êoüis gaat, Zie je hier ook nooit gebeuren, Ook dat zou onze kaptein zeer betreuren, .Want dab kan men gerust wel zeggen, Dat hij steeds goed Meet te overleggen, Hoe hij zijn mannen steeds moet leiden, Om 20 voor verveling en verkwisting te be vrijden. Deel van een gedicht door korporaal Smits. Uit: De Soldatencourant. Orgaan voor leger en vloot', 18 februari 1916. (ZBI Planbureau en Bibliotheek van Zeeland, Krantenbank Zeeland) was neutraal en moest dus ook duidelijk maken dat het maatregelen nam om een landing door Engelse troepen te voorko men. Dat betekende dat Walcheren een extra divisie kreeg toegewezen. Volgens wikipedia telt een divisie minstens tiendui zend manschappen, maar of dat destijds ook zo was... In elk geval was er het veldleger en de Landstorm of Landweer, die bestond uit soldaten van wat oudere lichtingen. De mannen die gelegerd waren bij Klein Overduin tussen Oostkapelle en Vrou wenpolder maakten waarschijnlijk deel uit van het veldleger, want ze hoorden bij een geschutsopstelling daar vlakbij. Uit over levering is bekend dat ze fel anti-Engels waren; ze hadden het altijd over de rooi- nekken, aldus de kleinzoon van degene die destijds op Klein Overduin boerde. Dat was een term uit de Boerenoorlogen. Veel Ne derlanders waren door die oorlogen meer Duits- dan Engelsgezind. Het was uiteraard geen neutrale term en ze komt dus ook niet voor in de Soldatencourant die de overheid uitgaf ten behoeve van leger en vloot. Tiptopjes Tot in het kleinste dorp van Walcheren waren vier jaar lang tientallen militairen te vinden die het maar moesten zien te rooien met de boerenbevolking waar ze tussen terecht waren gekomen. Vertel dat anno 2018 maar eens aan die 1800 mariniers die zo verschrikkelijk opzien tegen een verhuizing naar Zeeland. Het ging des tijds natuurlijk niet over een permanente verhuizing, maar het was wel simpelweg: je moest, dus je ging. Hoewel dat waar schijnlijk ook voor allerlei andere delen van Nederland gold, het ging prima. Over het algemeen was de verhouding tussen soldaten en bevolking hier in Walcheren uitstekend en de stemming opperbest, getuige bijvoorbeeld het gedicht dat een korporaal Smits begin 1916 in de Soldaten- courant liet plaatsen: Hiernaast: 'Papa, wat deed JIJ in de Eerste Wereldoorlog?'Britse poster voor aanwerving uit 1915. Vrijgegeven door Parliamentary Recruiting Committee. (wikipedia) De naam is schoon, 't is Vrouwenpolder, waar wij zijn, meest allen op een zolder. Doch de mensen zijn er goed, waar men dagelijks mee omgaan moet.

de Wete | 2018 | | pagina 31