30 teus ze precies bedoeld zijn: De kapitein had er slag van, aldus Smits, om verveling bij zijn soldaten te voorko men: Want na vervulling hunner plichten ziet hij ze graag huisvlijtwerk verrichten Daarom ziet men in bijna ieder kwartier breien, zagen en snijden met plezier Ook bij de Poldersche schonen, al is 't maar een enk'len die er wonen zijn wij altijd welkom op de koffie en dat is voor een soldaat toch een boffie. Want als je altijd in je beurs moet tasten, moet je op 't laatst der week gaan vasten. Jltiiit. barakken. Öcslkapsü? Oostkapelle, ca. 1916. Militairen bij hun ba rakken. (ZBI Planbureau en Bibliotheek van Zeeland, Beeldbank Zeeland, prentbriefkaart 15595). Ja zelfs wist men zover te geraken om zelf tip-topjes te gaan maken. Tiptopjes waren kleine portretfotootjes ge maakt volgens een Amerikaans systeem. Je had er twaalf voor 25 cent bij een be roepsfotograaf. Dus bij de dienstplichtigen in Vrouwenpolder was in elk geval iemand met een camera. Van de volgende regels kunnen we ons afvragen hoe complimen- Want twee dubbeltjes en drie cent tractement gaat op aan sigaren, een brief en een prent. Met 'prent' zal een foto bedoeld zijn, Het is een bekend fenomeen, ook onder kaar- tenverzamelaars: de foto's van grotere of kleinere groepen dienstplichtigen, geno men op de plek waar ze waren gelegerd en verzonden als prentbriefkaart. Een heel nieuw domein waaraan destijds veel geld verdiend moet zijn. Korporaal Smits be klaagde zich er nog over dat op een gege ven moment de aanvankelijke vrijstelling van portokosten voor dienstplichtigen was komen te vervallen. Was die gehandhaafd,

de Wete | 2018 | | pagina 32