31 dan had het misschien ook wel de spuiga ten uitgelopen met die prentbriefkaarten en dan hadden we er nu over nog veel meer beschikt. Koffie Niet alle militairen waren zo ver van huis dat ze kaarten hoefden sturen. Mijn opa zijn er nog menschen o zoo goed, die 't hart ons drietal treffen doet, zoodat des avonds en bij nacht de koffiepot ons tegenlacht. Het stukje land dat mijn opa bewerkte lag vlak naast de buitenplaats Ipenoord in Oostkapelle waar de 45-jarige Belgische Jan Zwemer, net boven de dertig en dus Landweerman, was in Veere gelegerd en mocht op den duur af en toe naar huis om op Oostkapelle zijn eigen lapje land te be werken. Misschien maakte hij deel uit van hetzelfde onderdeel waar Kees Melis, Piet Poortvliet en ene Duvekot bij zaten en die het telefoonkantoor van Veere bewaakten. Zij lieten in de Soldatencourant van 4 okto ber 1914 een gedicht, of beter: een rijmsel, afdrukken met daarin ook weer een promi nente plek voor het bakkie troost: Onder al dat moeielijk lijden waarmee de Landwacht heeft te strijden, Vensterplaat Eerste Wereldoorlog. (catawiki) kunstschilder Emmanuel Viérin in het na jaar van 1914 was ingetrokken. Ze zullen elkaar nooit gesproken hebben, want mijn opa was altijd aan het werk, maar je weet zoiets natuurlijk niet zeker. "Wij wonen hier op een soort kasteel", schreef Viérin naar vrienden of familie in Kortrijk, "te midden in een grote tuin, langs de grote weg van Middelburg naar Domburg. Het huis was niet gemeubeld, maar wij hebben al gauw wat van alles bijeengebracht en wij leven er goed." Viérin schilderde min of meer dezelfde

de Wete | 2018 | | pagina 33