34 de grootste oorlogen in de geschiedenis. Meer dan 70 miljoen militairen, waarvan 60 miljoen in Europa, werden gemobiliseerd. Meer dan 9 miljoen van hen werden ge dood, vooral als gevolg van de sinds vorige oorlogen sterk toegenomen vuurkracht van de gebruikte wapens, terwijl nog tactieken uit de negentiende eeuw werden gebruikt. De oorlog nam zo'n omvang mede aan omdat Duitsland, een van de centrale mo gendheden, België een ultimatum stelde, namelijk om de Duitse legers doortocht te verlenen in de richting van Frankrijk, en Engeland zich achter het weigerende Bel gië opstelde. België was dus een soort draaipunt van de oorlog, zoals het eerder in zovele oorlo gen was geweest die wij hier in Nederland amper nog kennen. Dat allemaal vanwege de strategische ligging van het land tussen grootmacht Frankrijk en aanvankelijk de grootmacht de Republiek der Zeven Ver enigde Nederlanden, maar ook omdat in België de Oostenrijkers het langdurig voor het zeggen hadden. De journalist Louis van Dievel, afkomstig uit Bonheiden in het hart je van Vlaamstalig België, somt de eeu wenlange ellende voor de Belgische bevol king op in zijn familiekroniek: "Het meest vochten de Spanjaarden met de Fransen. Soms waren het ook de Hollanders die met de Spanjaarden tegen de Fransen voch ten; dan weer ging het tussen de Duitsers en de Fransen, of kwam de Engelsman zijn duit in het zakje doen. Er kwam gewoon geen einde aan." De Van Dievels, als boe ren, konden niet zomaar weg en moesten maar zien te overleven tussen de gevech ten en de plunderingen door. Walcheren Die strategische ligging hebben sommige landen of regio's nu eenmaal. Binnen Ne derland was Walcheren zo'n strategisch gelegen gebied. Alva noemde het al "de sleutel tot de Nederlanden". In 1809 vielen de Engelsen hier binnen om de Franse marinebasis in Antwerpen te treffen en het verhaal van de Tweede Wereldoorlog kent iedereen. In 1914-'18 had Nederland het grootste geluk van de wereld dat het buiten de strijdende partijen kon blijven terwijl alle buurlanden enorme verliezen leden. Dat kwam trouwens mede doordat die strijdende partijen wel een neutraal land konden gebruiken dat hen kon voorzien van landbouwproducten en van paarden en waar je, als je het bezet wilde houden, ook weer zoveel keer tienduizend eigen soldaten had moeten stationeren. Boven dien beschikte Nederland over een hoogst bekwame regering, onder premier Cort van der Linden, die met kundige diplomatie steeds weer onze neutraliteit wist te bena drukken. Zo weigerde de Nederlandse regering eind augustus 1914 de doortocht via de Wester- schelde aan Engelse troepen die het door de Duitsers bedreigde Antwerpen te hulp wilden schieten. De Britten moesten ont schepen in Oostende, maar of hun komst veel geholpen zou hebben, moet worden betwijfeld. De Duitsers bombardeerden Antwerpen en op 9 oktober moesten de Belgische en Engelse troepen de stad ontruimen. Deze troepenmacht, die dus gespaard bleef, vormde later de basis voor de taaie tegenstand van de geallieerden aan het IJzerfront. Zo'n 33 duizend Belgische soldaten lukte het niet meer om die kant op te geraken en zij kwamen vervolgens in Nederland terecht; ruim 400 duizend radeloze Antwer penaren zochten tegelijk met hen hun toe-

de Wete | 2018 | | pagina 36