Walcheren van de kaart 35 vlucht in Zeeuws-Vlaanderen en kwamen naderhand voor een deel op de Zeeuwse eilanden terecht. Zo hangt alles met alles samen en zo hangt, honderd jaar later, in het Veerse museum veel over deze episo de in onze geschiedenis een tijdlang aan de muur, maar natuurlijk lang niet alles. Er is nog veel meer, zoals dat schilderij in die boerderij in Oostkapelle, en die ooit vanuit Veere of Zoutelande of Westkapelle ver stuurde kaarten, nu te vinden bij verzame laars van historische ansichten over heel Nederland verspreid. Of misschien gewoon Barricade Middelborch in India in een kistje tussen andere portretfoto's, ergens in bijvoorbeeld Amsterdam. "Hier staat oowpa nog op", heet het dan als om de tien jaar dat kistje eens opengaat. "Maar wie benne die andere dan? Het laaike wel soldate, maar dat ken toch nie. Ze hebbe nie eens een hellem op!" Jan Zwemer Ipenoord is de juiste spelling, dus niet Iepenoord zoals beterweters tegenwoordig vaak schrijven. India Dat de Verenigde Oost-Indische Compag nie (VOC) actief was in Nederlands-Indië is algemeen bekend, maar dat de VOC ook in het tegenwoordige Irak, Iran, de landen van het Arabisch Schiereiland, Bangla desh, Pakistan en India handelsposten had, is minder bekend. Vooral het aantal vertegenwoordigingen in India was groot. Het reusachtige gebied dat de genoemde landen samen vormen, werd destijds door de VOC Westerkwartieren genoemd. Anders dan in Nederlands-Indië, de Zuid-Afrikaanse Kaapkolonie en op het eiland Ceylon kon de VOC in de Wester kwartieren nooit grote territoriale bezittin gen verwerven. Dat kwam door de macht van plaatselijke of regionale vorstenrijken, waardoor de VOC steeds afhankelijk bleef van de toestemming van inheemse heer sers. Zo vormden in India de vorsten van het enorme mogolrijk een partij waarmee de compagnie rekening diende te houden. Toch werd de VOC de mogelijkheid gebo den om er handel te drijven. Sterker nog, de invloed die de compagnie in de loop der tijd in grote delen van India uitoefende, was niet te onderschatten. De activiteiten bestonden vooral uit handel in zijden en katoenen stoffen. Daarbij diende textiel vaak als ruilobject tegen specerijen uit Zuidoost-Azië. Suratte Aan de noordwestkust van India was de stad Suratte (Surat), gelegen in het deelge bied Gujarat, al vóór de zeventiende eeuw belangrijk voor de handel tussen enerzijds

de Wete | 2018 | | pagina 37