Reacties 40 Ook de door de VOC voorgestelde handel met Arabië, en dan vooral met de stad Mocha, resulteerde in felle tegenwerking. De plannen van de VOC waren tegen het zere been van lokale kooplieden en de mogolautoriteiten, want die vreesden dat hun al lang bestaande handel met Arabië zou instorten. Na ongeveer 1760 volgde verdere afname van de handel in Suratte als gevolg van externe factoren, zoals politieke spannin gen binnen het mogolrijk, binnenlandse onrust in Perzië en Engelse concurrentie vanuit het zuidelijker gelegen Bombay. Pas in 1795 kwam er na ruim tweehonderd jaar een definitief einde aan de overwegend succesvolle Nederlandse handelsactivitei ten in India, toen de Engelsen het stokje overnamen. Jaco Simons Bronnen - G. Schilder e.a.,Grote atlas van de VOC', deel I; 'Atlas Isaak de Graaf/Atlas Amsterdam', Voorburg 2006. - J. Gommans e.a., 'Grote Atlas van de VOC', deel VI; Voor-Indië, Perzië, Arabisch Schierei land, Voorburg 2010. - M.A.P. Meilink-Roelofsz e.a., 'De VOC in Azië', Bussum 1976. Zie de bijdrage van prof. dr. Ashin Das Gupta, 'De VOC en Suratte in de 17e en 18e eeuw'. - W.Ph. Coolhaas, 'Pieter van den Broecke in Azië'(deel 1), Den Haag 1962. Uitgave van de Linschoten-Vereeniging, deel 63. Sleper Koppejan De dochter van Adrie van Wel uit Rijsber- gen kocht jaren geleden op een rommel markt in Santpoort een grote, op spaan plaat geplakte foto van het stadhuis van Middelburg. Voor het stadhuis staat een sleperswagen. Nu las Adrie het artikel van A.R. Koppejan in De Wete van juli jl. over de sleper Jan Koppejan. Hij stuurde ons de foto van het stadhuis toe en vroeg daarbij of de sleper op die foto misschien Jan Kop- pejan is. Wij legden de vraag voor aan A.R. Koppe- jan en hij liet ons weten dat de foto moet dateren van eind jaren vijftig of begin jaren zestig. De sleper op de foto is Adrie Theu- ne. Die was volgens Koppejan "niet hele maal honderd procent", maar hij heeft het als sleper wel het langst volgehouden. Jan J. van der Weele uit Middelburg las dat een van de eerste knechts van sleper Koppejan ene Wim Kosten was. "Was die Wim misschien een zoon van Marinus Kosten en Maria van der Weele - mijn tante", vroeg Jan ons, en hij voegde eraan toe: "Wim trouwde met Sjaan Vader en ze woonden op het Oud Arnemuidsvoetpad. Een aantal jaren geleden werd hij op de Nieuwe Vlissingseweg aangereden waarbij hij om het leven kwam." Dat kon A.R. Kop- pejan bevestigen. Het gaat om dezelfde

de Wete | 2018 | | pagina 42