47 G. Alberts Lzn Co. gevestigd, schrijft hij, maar er waren nog twee van dit soort bedrijven in de directe omgeving. "Aan de Rookerslaagte, de Schoorsteenvegers- en de Pottenbakkerssingel lag de in 1861 opgerichte stoomhoutzagerij Zeeland van H.J. van de Kamer. Die werd in 1870 ver kocht aan Isaac de Broekert en in 1879 bij de aankomst van zo'n scheepslading hout in Middelburg. De meeste werklieden hebben namelijk op hun schouder een (leren?) beschermstuk voor het wegdragen van boomstammen. De twee heren in pak zijn waarschijnlijk de bazen van de zagerij. "Een van die twee zou best eens Isaac de Broekert zelf kunnen zijn", besluit Kees. ingebracht in de vennootschap onder firma I. de Broekert Cie. Deze zagerij was al in 1872 uitgebreid met een tweede zaagmolen met de naam De Nijverheid. In 1915 ging de firma De Broekert failliet en The Vitrite Works - beter bekend als de Fitting - werd de nieuwe eigenaar. Het bedrijf werd toen ingericht als walserij en ijzer- en koperpletterij." In de tijd waaruit de foto van Bosselaers dateert kwamen er in Rotterdam stoomschepen aan met hout uit Rusland, Zweden en Noorwegen. Dat hout werd onder meer met tjalken naar Middelburg gevaren. Volgens Kees Stevense zou de foto gemaakt kunnen zijn Ook Jan Leijnse uit Den Dolder laat ons weten dat er meerdere 'houtbedrijven' in deze hoek van Middelburg waren geves tigd. De walserij van de Fitting heeft er tot 1949 gestaan, voegt hij er nog aan toe. Hij stuurde een paar foto's van de omgeving mee die een mooi beeld geven van de bedrijvigheid aldaar, een eeuw geleden. "Aan het begin van de Pottenbakkerssingel lag de Langevielebinnenbrug, toen nog een ijzeren ophaalbrug met tramrails. Die is in 1957 vervangen door een betonnen brug, op de foto uit 1965 duidelijk te zien", mailt Jan Dingemanse uit West-Souburg. "Het hele rijtje huizen aan de Beenhou-

de Wete | 2018 | | pagina 49