Bij dit nummer H<W 2 De PZC van 20 augustus 2018 kopte dat de "Zeeuwse tijdmachine hapert". Strek king van het artikel was dat karakteristieke elementen in het Zeeuwse landschap drei gen te verdwijnen. Het gaat over boerderij en, schuren, erven maar ook over veel kleinere zaken zoals hoogstamboomgaar- den, regenputten, grenspalen, travaljes, varkenskotten en transformatorhuisjes. Wat voor heel Zeeland geldt, geldt natuur lijk ook voor ons Walcherse heem. Ook het Walcherse landschap is in een eeuw tijd flink veranderd. Veel is verdwenen, en het verlies gaat door. De Heemkundige Kring Walcheren is al bijna vijftig jaar met succes bezig, met onder andere dorpswandelin gen, excursies en dit tijdschrift, om de ken nis over ons heem te vergroten en velen er zo van bewust te maken hoe groot de waarde van ons Walcherse landschap is. Wij staan daarin niet alleen. Een recent tot stand gekomen samenwerking tussen de Stichting Landschapsbeheer Zeeland, de Boerderijenstichting Zeeland en de Zuide lijke Land- en Tuinbouw Organisatie gaat er ook voor zorgen dat zoveel mogelijk karakteristieke elementen in het landschap behouden blijven. Deze drie organisaties willen net zoals onze kring mensen bewust maken van de waarde van cultuurhistori sche elementen. Zo gaat iedereen zich verantwoordelijk voelen voor het behoud ervan. Dat het historisch landschap ons kapitaal is, weet men al meer dan honderd jaar. De groeiende belangstelling en waardering van het landschap is er niet alleen in es thetische zin maar ook in economische zin. Veel toeristen uit binnen- en buitenland bewonderen het Walcherse land. Dit blijkt uit nationale consumentenonderzoeken; ze laten zien dat het Nederlandse landschap een van de belangrijkste keuzeaspecten voor buitenlandse toeristen is om Neder land te bezoeken. Dit geldt in het bijzonder voor toeristen van binnen Europa (Duit sers, Vlamingen, Zuid-Europeanen). As pecten die bijzonder gewaardeerd worden zijn de kust, het water en het verhaal van de strijd tegen het water, de cultuurhistorie en de mogelijkheden om te wandelen en te fietsen. Al deze aspecten zijn op Walche ren aanwezig. Vanaf 1971 wordt in De Wete geschreven over de ontstaansgeschiedenis en de regi onale eigenheid van Walcheren. Het biedt aanknopingspunten en zorgt voor samen hang en herkenbaarheid. Ook in dit num mer maakt u weer kennis met onbekende historische aspecten van Walcheren en zijn bewoners. Lo van Driel heeft zich verdiept in de totstandkoming van het boek De heks van Veere en hoe en met wie de uitgave in 1951 werd gevierd. Over het veranderende Zoutelande heeft de in 2010 overleden kunsthistoricus Bert van Swigchem een boekje opengedaan. Hij schreef in 2002 een artikel dat nog steeds actueel is. Aad de Klerk heeft het voor ons in een context geplaatst en voorzien van een inleiding. Jan Zwemer opende in april 2018 een ex positie in Veere over de Eerste Wereldoor log. Zijn openingstoespraak geeft een inkijk in het leven op Walcheren tijdens de oorlog die honderd jaar geleden eindigde. Jaco Simons neemt ons weer mee naar een stukje Walcheren overzee. We wensen u veel leesplezier. De redactie

de Wete | 2018 | | pagina 4