Heksensabbat in Veere 3 Over Dignate Robbertz en Geertrui, de heks van Veere Op 18 augustus 1945 berichtte de krant Vrije Stemmen van Schouwen-Duiveland dat de Veerse schrijver Martien Beversluis en zijn vrouw Jo Beversluis-Verstraate naar Zeeland waren teruggebracht in afwachting van hun berechting. Ze waren kort na de bevrijding in Noord-Nederland geïnterneerd wegens hun gedrag tijdens de oorlog. Vol gens enkele kranten (o.a. De Maasbode, 22 augustus 1945) werd de groep waarvan het echtpaar deel uitmaakte ondergebracht in de Kloveniersdoelen te Middelburg, toen militair hospitaal. Dit geldt zeker voor Martien Beversluis, maar waarschijnlijk niet voor de schrijfster van Walcherse romans Jo Beversluis-Verstraate, alias Dignate Robbertz. Zij zal wel in de gereformeerde school aan de Heerengracht een plek gevonden hebben; waar nu het Zeeuws Veilinghuis is, was vanaf november 1944 een tijdelijk interneringskamp voor vrouwen en meisjes. Jo Verstraate werd door het tribunaal van de Bijzondere Rechtspleging te Middelburg op 23 december 1946 veroordeeld tot drie- enhalf jaar internering en ontzetting uit het actief en passief kiesrecht. In die periode heeft ze in verschillende kampen geze ten, onder andere vrij lang in Groede. De vrouwen moesten er werken, in en buiten het kamp, soms op het land, soms in de huishouding of bij bedrijven. Waarschijnlijk is Jo Verstraate in Groede geweest tot woensdag 19 februari 1947. Toen werd het 'kamp voor vrouwelijke delinquenten' voor het grootste deel ontruimd. Tot haar definitieve vrijlating op 6 februari 1948 ver bleef ze in het kamp Weeshuiskazerne in Naarden. Jo Verstraate heeft geen tuchtrechtelijke straf met een publicatieverbod gekregen van de ereraad voor de letteren, haar man wel.1 Zij kon dus direct na haar vrijlating publiceren. Nog sterker, ze kon in de ver schillende interneringskampen al schrijven of plannen maken als ze tijd had, en pot- Dignate Robbertz (Johanna Beversluis-Ver straate). (wikipedia) lood en papier, wat overigens niet vanzelf sprekend was. In dat geval kon ze in haar hoofd verhalen verzinnen. Johanna Verstraate - Beversluis' tweede echtgenote - was in Veere geboren, op 4 juni 1909.2 Hun huwelijk werd daar geslo ten op 27 februari 1937, Martien was kort daarvoor gescheiden. Ze woonden tot fe bruari 1939 in Blaricum, daarna in Veere.3 Daar zouden ze blijven wonen, op de peri ode eind 1944 tot 1948 na. In de tijd dat ze Martien Beversluis ontmoette ging Jo Ver-

de Wete | 2018 | | pagina 5