48 werssingel is in mei 1940 verwoest, met uitzondering van de twee huizen naast het Papestraatje. De mannen op de foto van Bosselaers kunnen heel goed werknemers zijn van aannemer De Wilde", vervolgt Jan. "Die had tot eind jaren veertig daar ter plekke een werkplaats annex opslagloods. Tegen de kade had De Wilde jarenlang een zogeheten zolderschuit liggen. De loods op de foto is trouwens een van de twee lood sen van houthandel Alberts." Ed Hontelé uit Vlissingen denkt te weten welke tekst er op die loods staat. Hij ziet het woord "Tel." met daarachter drie cijfers, misschien 213. Hij zou best eens gelijk kunnen hebben. Foto's van Jasperse? Rina Louwerse-van de Putte uit Koude- kerke was getrouwd met Ko Jasperse en dus een schoondochter van Jannetje Jasperse-Simonse, oudtante van Peter Simonse. Peter zond ons twee foto's uit de nalatenschap van zijn oudtante en stelde daar een paar vragen bij die Rina wel kan beantwoorden. Het boerderijtje op de onderste foto op bladzijde 35 van de juli-Wete is niet dat van de schoonouders van Jannetje. Dat stond aan de Visodeweg in Ritthem en Rina heeft er nog foto's van genomen voordat het werd gesloopt. Ze vermoedt dat het toch de boerderij is waar Jannetje is geboren, in de Waterhoek boven Koudekerke. De tweede foto is een portret van Arjaan Jasperse. Rina heeft dezelfde foto gekre gen van haar schoonmoeder en achter op haar exemplaar staat de naam Arjaan Jas- perse geschreven. Peter Jasperse uit Wolfheze heeft deze foto ook. Hij vond 'm in een schoenendoos bij het opruimen van zijn ouderlijk huis na het overlijden van zijn moeder. "De vader van Arjaan was een broer van mijn opa die een boerderij had aan de Zaaihoek in Vlissingen/Koudekerke", schrijft Peter. Arjaan groeide op op een boerderijtje aan de Visodeweg in Ritthem dat een jaar of vijftien geleden is afgebroken na het over lijden van de laatste broer van Arjaan. "In de jaren zestig ben ik enkele keren op die boerderij geweest", herinnert Peter zich. "Daar woonde toen nog de vader van Ar jaan - oom Kees, de broer van mijn opa dus - met twee ongetrouwde zonen, Pieter en Janus, en een ongetrouwde dochter Keetje." Dat zijn uitdrukkelijk niet de per sonen op de foto in De Wete. Peter denkt dat het ook niet gaat om het boerderijtje in Ritthem. En Peter heeft gelijk, want duidelijkheid komt er met een brief van Rinus Hovijn uit Biggekerke. Het is de boerderij van Brasser, destijds Groeneweg 2, thans Ver korte Groeneweg 2 in Koudekerke, schrijft hij resoluut. "Op de foto, van omstreeks 1920, staan van links naar rechts: Lein Brasser, zijn zoon Piet, zijn vrouw Cornelia Brasser-Wielemaker en de dienstmeid, Pieternella de Potter. Een zuster van Lein Brasser was getrouwd met Cornelis Jas- perse en die woonde op een boerderij aan de Visodeweg in Oost-Souburg. Cornelis had meerdere kinderen, onder wie een zoon Adriaan." Arjaan dus. Rinus verklaart zijn stelligheid in de slotzin van zijn brief: "Pieternella de Potter is later getrouwd met Abraham Hovijn, en dat waren mijn ouders." Een verenwagen Het prentje van een Walchers gezelschap

de Wete | 2018 | | pagina 50