49 in een verenwagen, waarvan eigenaar Kees Flipse graag iets meer wilde weten, is gesigneerd door H.G.J. de Meij. Dat is vooral voor de oudere HKW-leden geen onbekende. Hendrik Gualtherus Jacob de Meij (1912-1996) verzorgde in De Wete van 1978 tot en met 1982 de rubriek 'Walcherse uutdruksels', waarbij hij ook de illustraties maakte. In de PZC van 3 juni 1997 schreef Aad de Klerk een artikel over H.G.J. de Meij en zijn vader B.J. de Meij. Een bewerking van dat artikel, 'Twee gedreven meesters De Meij', verscheen in De Wete nr. 3 van april 2013. Verschillende lezers wezen ons op deze artikelen, en twee van hen vertelden les van Henk de Meij te hebben gehad op de Christelijke Kweekschool in Middelburg. Over de tekst achterop het prentje, "Ter herinnering aan de opening van onze nieuwe zaak, Ritthem 17-11-56 fa. de Meij, H de Meij-Theune", weet Jan Kaljouw uit Oost-Souburg ons alles te vertellen. Hij haalt om te beginnen de PZC van 21 no vember 1956 aan, waarin een uitgebreid verslag staat van die opening. Burge meester P Daniëlse beet het spits af met een officiële openingsrede. Daarna kwam vader B.J. de Meij aan het woord. Het nieuwe pand was namelijk bestemd voor Jan Jacobus de Meij, een broer van Henk. "Het zal wel een familiebedrijf zijn geweest, waar pa De Meij ook centjes in gestoken had", vermoedt Jan Kaljouw. Het pand aan de Dorpsweg nummer 10 in Ritthem was in 1944 door granaatvuur en de inundatie grondig vernield. Daarna was het jarenlang behelpen geweest, totdat er in 1956 weer een "keurig zakenpand met woning, winkel en garage" kon worden gebouwd. Jan de Meij verkocht er fietsen en bromfietsen, beter gezegd: rijwielen met hulpmotor, en hij reed ook met een taxi. Hij was ge trouwd met Wilhelmina Theune, dochter van Willem Theune, de cafébaas van Groot Abeele. Haar naam staat achter op het prentje van Kees Flipse, maar de voorlet ter H. is dus onjuist. Vermoedelijk had de familie Theune ook geld in het bedrijf van schoonzoon Jan gestoken. "Maar meester Henk de Meij zal zelf geen vieze handen gemaakt hebben aan fietsen en hulpmoto ren", oppert Jan Kaljouw. Het pand staat er nog altijd, maar is nu uitsluitend in gebruik als woning. Impersant: een overspanningsafleider Eerst moeten we iets opbiechten. De foto van de rubriek 'Impersant op het achter plat van de juli-Wete was niet van Albert Coens, maar van Coen Albers. We hadden wel een goede reden om de naam te ver haspelen, want het afgebeelde gevalletje hangt aan de gevel van Coens huis aan het Molenwater in Middelburg en met een

de Wete | 2018 | | pagina 51