PHILIPS 51 Philips„Standaard" Combinatie thans uit voorraad leverbaar beetje googelen was die locatie natuurlijk veel te gemakkelijk te vinden geweest. Toen Coen ons de foto opstuurde schreef hij erbij dat het ging om een isolator uit de tijd waarin de telefoon- en elektriciteits leidingen nog bovengronds liepen. In zijn pand, genaamd De Kubus, Molenwater 115, was in de Tweede Wereldoorlog de Duitse Sicherheitsdienst (SD) gevestigd. Coen kocht het pand in 1996 en heeft het toen meteen grondig opgeknapt, maar die isolator heeft hij met opzet aan de gevel laten zitten, als aandenken aan de lugube re geschiedenis van het huis. Verschillende inzenders zitten op de lijn van Coen, maar Margriet van der Hoek-de Baare uit Hendrik Ido Ambacht mailt dat er volgens haar een overspanningsafleider is te zien. "Ontladingen tijdens onweers buien kunnen gevaarlijke overspanningen teweegbrengen op het bovengrondse elektriciteitsnet", schrijft ze. "Een overspan ningsafleider zorgt ervoor dat deze geïndu ceerde overspanningen naar aarde worden afgevoerd. Het beschermt de elektrische apparatuur in de woning." Hans Hollestelle uit Kampen noemt het een "elektrische stroomisolator van Philips" en stuurt een foto mee die inderdaad erg veel lijkt op het gevalletje aan de gevel van De Kubus. Kees de Nood uit Middelburg belde het redactiesecretariaat. In zijn huis aan de Noordweg woonden zijn ouders en zijn grootouders ook al. Aan de gevel zit net zo'n houder als op de foto op de achterkant van de juli-Wete, vertelde Kees, alleen de kop is er niet meer. Hij heeft nooit geweten waar dat ding voor diende, maar zijn vader De uiterst eenvoudige bediening der Philips Standaard Combinatie - het feit, dat men ze met een steker direct op de lichtleiding kan aansluiten - de natuur getrouwe, krachtige weergave: dit zijn de ideale eigenschappen van de Philips Stan daard Combinatie. Desgewenscht kan de Combinatie in 12 maandelijksche termijnen worden betaald. De prijs wordt dan F. 306.70 was erg bang voor onweer. Zou het daar mee te maken kunnen hebben? Jaap Gelok uit Arnemuiden neemt alle twijfels weg. "Het is een Philips antenne veiligheid, aanbevolen bij de eerste NSF en Philips-radio's van eind jaren twintig van de vorige eeuw", mailt hij ons. Hij voegt er de complete gebruiksaanwijzing bij van een "Philips Ontvangtoestel Type No. 2511" van de Hilversumsche Radio Handel E. Riemersma, waaruit wij hierbij een paar afbeeldingen weergeven. Jaap bouwde zelf zijn eerste buizenradio toen hij negen jaar was en werkte na zijn studie twintig jaar bij Philips in Eindhoven. Daarna werk- PHILIPS „STANDAARD" COMBINATIE bestaat alleen uit bet Philips Prijs 288.25

de Wete | 2018 | | pagina 53