53 weg de twee buitenplaatsen van elkaar scheidde, kwam de kelder op het grondge bied van Moesbosch te liggen. Boven de ingang van de kelder is op een rechthoe kige hardstenen plaat een Latijnse tekst aangebracht die verwijst naar Abraham van Doorn, de stichter die twee jaar na de bouw als eerste werd bijgezet. Boven de rechthoekige plaat zit een hardstenen drie hoekige plaat, een piramide. De piramide staat voor de perfecte bouw en de vol maakte afbouw van het leven. Het is een symbool uit de vrijmetselarij. In 1871 werd de villa gesloopt en werd in opdracht van jonkheer J.A.H.C. van Doorn begonnen met de bouw van een nieuwe woning. Dit huis ziet er aan de buitenkant Frans uit. Het werd alleen van mei tot okto ber bewoond. De andere maanden bracht men in Middelburg door (Singelstraat 13). Het huis Moesbosch bestaat uit een recht hoekig grondplan van drie bouwlagen onder een plat dak. De voorgevel bestaat uit vijf traveeën, waarvan de middelste travee naar voren springt. Boven de ingang is een balkon aangebracht met een fraai smeedijzeren hekwerk. Het balkon rust op rijkversierde consoles. Ook de achtergevel bestaat uit vijf traveeën. Tegen de noordge vel was oorspronkelijk een open veranda gebouwd. Later werd deze dichtgemaakt en ging dienst doen als serre. De serre is samengesteld uit gietijzer en glas met er boven een veranda. De kamers op de begane grond hebben fraaie stucplafonds. In de hal leidt een prachtige trap naar de eerste verdieping, waar boven de trap een daklicht in het plafond zit. Dankzij de hoge ligging van het huis liep de benedenverdieping van de woning tij dens de inundatie in 1944 alleen geduren- de springvloed onder water. De piano, die vaak door mevrouw Van Doorn werd be speeld, werd uit voorzorg op een verhoging gezet, zodat het bespelen door kon gaan. Het park en de grafkelder hadden veel te lijden van het zeewater. In 1947 is het park opnieuw ingeplant met hulp van de Neder landse Heide Maatschappij. Grafkelder van de familie Van Doorn op de buitenplaats Moesbosch. (foto Ilja Mostert) Alle bezoekers waren van mening dat ze deze rondleiding niet hadden willen mis sen. Uit dank heeft de HKW een donatie aan de Stichting Moesbosch gedaan. Frans van den Driest

de Wete | 2018 | | pagina 55