H<W Activiteiten 54 Woensdag 21 november 2018 Onderwijs op Walcheren, 1578-1801 Na de overgang van Middelburg en het doorvoeren van de Reformatie in de ste den en op het platteland van Walcheren kreeg het onderwijs grote aandacht. De Gereformeerde Kerk en de overheden werkten nauw samen om een dekkend net hetgeen eveneens uniek was in Zeeland. Al die onderwijsgevenden in de steden en dorpen hebben zich ingespannen om de Walchenaren te leren lezen, schrijven, rekenen en andere vaardigheden bij te brengen. Het resultaat mocht er zijn: rond 1800 kende Walcheren het hoogste alfabe- tiseringsniveau van Zeeland. Groep 4 van de lagere school in Arnemuiden, 1921. De jongen met het bord is Jacobus Corne- lisse (geboren 9 maart 1911) uit Kleverskerke. Zijn broer Adriaan, die een jaar ouder is, zit rechts vooraan. Bovenaan, tweede van links is meester De Graaf. (ZB| Planbureau en Biblio theek van Zeeland, Beeldbank Zeeland, 10147) van scholen te bereiken. Op Walcheren werden bijna alle onderwijssoorten gevon den: Nederduitse scholen, Franse scholen en Latijnse scholen. Middelburg kende bovendien zijn Illustre School waar onder wijs werd gegeven op universitair niveau. Ook had de stad een schoolmeestersgilde, Spreker op deze avond is Huib Uil, tot voor kort gemeentearchivaris van Schou- wen-Duiveland. Nu is hij als stadshistori- cus verbonden aan het Gemeentearchief Schouwen-Duiveland in Zierikzee. Hij promoveerde eind 2015 op het proef schrift Scholen syn de planthoven van de gemeente. Het onderwijs in Zeeland en Staats-Vlaanderen, 1578-1801. Woensdag 21 november 2018, aula Zeeuwse Bibliotheek, aanvang 20.00 uur (zaal open 19.45 uur).

de Wete | 2018 | | pagina 56