Feiten en H<W 55 Gratis digitaal kennismakingslidmaatschap Het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen (KZGW) is een van de oudste Zeeuwse verenigingen. Het Ge nootschap werd opgericht in 1769 en viert volgend jaar dus zijn 250-jarig bestaan. Dat zal natuurlijk gevierd worden, en mede daarom biedt het Genootschap de leden van heemkundige verenigingen in Zeeland een kennismakingslidmaatschap aan. Het Genootschap bezit een prachtige col lectie museale voorwerpen, waarvan het oudste deel - verzameld van 1769 tot 1804 - en een groot aantal andere topstukken onlangs door de minister van OCW zijn aangewezen tot beschermd cultuurgoed. De collectie omvat talrijke schilderijen, prenten, kaarten, boeken, manuscripten, archeologische voorwerpen, fossielen, munten, et cetera. De collectie is in bruik leen gegeven aan verschillende Zeeuwse instellingen, waaronder het Zeeuws Mu seum, het Zeeuws Archief en de Zeeuwse Bibliotheek. Twintig conservatoren van het Genootschap houden zich intensief bezig met het wel en wee van de collectie. Het Genootschap organiseert tevens colle ges en geeft het kwartaalblad Zeeland en het jaarboek Archief uit. In Zeeland vindt u boeiende artikelen over uiteenlopen de onderwerpen die meestal betrekking hebben op onze provincie, Archief biedt wetenschappelijke artikelen. Daarnaast financiert het Genootschap een docent aan het University College Roosevelt in Mid delburg, die de geschiedenis van de we tenschap in Zeeland doceert. Een aantal Genootschapsleden is actief in een van de werkgroepen Cultuurhistorie, Geologie en Muziek. Meer informatie vindt u op www. kzgw.nl. Ook de leden van de HKW biedt het Ge nootschap een gratis digitaal kennisma kingslidmaatschap aan, dat loopt van 1 januari tot en met 31 december 2019. U zit nergens aan vast en bepaalt zelf of u daar na betalend lid wilt worden. U ontvangt in dat jaar viermaal digitaal het tijdschrift Zee land, eenmaal het jaarboek Archief plus de nieuwsbrieven. Tevens krijgt u korting op de toegangsprijs van het Zeeuws Museum. Hebt u belangstelling voor dit aanbod? Mail dan naar het Genootschapssecre tariaat: info@kzgw.nl. U kunt ook bellen: tel. 0118-6564347 (maandag 9.00-16.00 uur, dinsdag 9.00-14.00 uur en donderdag 9.00-12.00 uur). Via de website kunt u zich aanmelden o.v.v. korting Heemkundige Kringleden. Wat dronken de Zeeuwen? Op zaterdag 3 november a.s. houdt het Zeeuws Archief weer zijn jaarlijkse open dag. Deze keer staat de geschiedenis van dorst en drinkgewoonten in Zeeland cen traal. Aan het einde van de zestiende eeuw maakte bier deel uit van de eerste le vensbehoeften, omdat zuiver drinkwater schaars was. In Middelburg schoot de bierproductie dusdanig tekort dat er zelfs uit Delft bier moest worden aangevoerd. Aan het einde van de zeventiende eeuw dronken de Zeeuwen hun eerste kopje koffie, thuis of in een koffiehuis. Daar werd in de achttiende eeuw ook sterkedrank geschonken, maar geen wijn. Daarvoor ging je naar een wijntapperij of een her berg. Vaak kwam die wijn uit de nieuwe wijngebieden rondom Bordeaux. De eerste drinkwaterleiding op Walcheren dateert uit de negentiende eeuw, evenals de eerste

de Wete | 2018 | | pagina 57