4 straate schrijven, Walcherse streekromans, en niet zonder succes. Het is voor dit verhaal niet nodig het oor logsverleden van het echtpaar Beversluis op te rakelen. Maar de suggestie dat Jo misschien niet sympathiseerde met het nazisme, is ver bezijden de waarheid. Haar justitiedossier bewijst het tegendeel: ze Kamp Weeshuiskazerne, Kloosterstraat 29, Naarden. (wikipedia) schreef verschillende antisemitische stuk jes.4 Nog in dialect ook. Geertrui Eind 1949 of begin 1950 verscheen van Jo Verstraate de eerste naoorlogse roman, Volk van Bazalt, die in Westkapelle ge situeerd is. Ze kan vanzelfsprekend veel eerder aan de roman begonnen zijn. Het is zelfs mogelijk dat het boek voor het groot ste deel al tijdens de oorlog was voltooid. Voor dit boek was niet haar vertrouwde Callenbach uit Nijkerk de uitgever. Die had in 1941 met succes haar Jikkemien op de markt gebracht. Misschien wilde Callen- bach (nog) niet, mogelijk moest hij wegens papierschaarste een keuze maken. Hoe dan ook, Volk van Bazalt verscheen bij de Heerlense boekhandel Winants. Als uitge ver had deze boekhandel de schrijver Wies Moens in dienst, een gevluchte Vlaamse collaborateur. Wies Moens begeleidde na Volk van Bazalt ook de uitgave van het volgende boek van Jo. Na enig getreuzel en geharrewar verscheen in november- december 1951 bij dezelfde Winants het fameuze Geertrui, de heks van Veere. Dat zou het laatste boek zijn bij Winants. Na een eenmalig uitstapje naar een andere uitgever met Het harde geslacht - een roman die in Reimerswaal speelde - zou Jo Verstraate terugkeren naar Callenbach met de roman Govert. Alles onder schuil naam. Er zouden er later nog meer bij komen, zowel romans als pseudoniemen en uitgevers. Het pseudoniem Dignate Robbertz had Jo gevonden als naam van een ter dood gebrachte vrouw. Ze had die naam wel wat verfraaid, want in het register van criminele zaken van Veere komt de vrouw, die als heks verbrand werd, voor als Digne Rob- bertsdochter. Waarom dat Robbertsdochter in Robbertz (als verkorting van zoon) werd veranderd is onbekend, maar we kunnen ons wel indenken dat de voornaam Digne via Digna wat opgesmukt mocht worden. De relatie tussen Digna en het Latijnse dig- natus was snel gevonden. Dignatus werd vervolgens gefeminiseerd tot het wonder schone Dignate waarin nog altijd het eer biedwaardige doorklinkt. De vondst van die schuilnaam moet gebeurd zijn in 1937 of 1938. Toen werkte de schrijfster aan haar roman Noordwester die bij Bosch Keu- ning verscheen.5 Een eerste grote roman, geaccepteerd door een serieuze uitgever, een nieuwe schrijversnaam, de verhuizing naar Veere als pasgetrouwde vrouw van

de Wete | 2018 | | pagina 6