6 Walcheren in het midden van de zestiende eeuw. In grote lijnen vertelt het boek het leven van Geertrui Willemsdochter Backer. Ze werd geboren in Zanddijk en groeide Confessie van Digne R. en daarna volgt de bekentenis van Geertrui W.B. De volle dige vonnissen zijn voor zover bekend na Ermerins nooit meer gepubliceerd. Omdat de originelen uit het archief ontvreemd waren en Jo Verstraate aan het eind van haar roman Geertrui, de heks van Veere de complete bekentenis met het vonnis Jacobus Ermerins (1725-1795). Commies en ontvanger der gemene middelen te Lillo (1747-1767), secretaris van Veere (1767-1788), baljuw te Veere, historieschrijver. (Zeeuws Ar chief, Zeeuws Genootschap, Zelandia Illustrata, deel IV, nr. 340) publiceerde, kan het niet anders dan dat zij Ermerins' uitgave als bron gebruikte. We zullen hierna zien dat er tussen de publica tie van Ermerins en die van de roman van Dignate nog door anderen over de Veerse heks is gepubliceerd. Nu eerst het verhaal zoals het in de roman verteld wordt. Het verhaal Geertrui, de heks van Veere speelt op als wees met haar zus op in Arnemuiden. Als het daar om allerlei redenen misloopt, vertrekt ze naar Veere. Geertrui is een bijzonder meisje. Ze houdt van mooie spullen, is erg op de natuur gericht en verzamelt planten en kruiden. Ze is goed ontwikkeld. De grote lijn van het verhaal is dat deze jonge vrouw door allerlei omstandigheden uiteindelijk als door de duivel bezeten wordt gezien en na enige martelingen tot een bekentenis komt, waarna ze wordt verbrand. Het inmiddels zeventig jaar oude boek is dik: het telt 348 bladzijden. Er gebeurt heel wat en dat laat zich niet in een paar alinea's vertellen. Het boek maakt nu een ouderwetse indruk, alleen al door de overdaad aan gebeurte nissen. Het gaat namelijk niet alleen over Geertrui's gedrag binnen de elite en over haar contacten met kruidendokters en geestelijken; haar hele leven met de bijzon dere levenswandel van kort na de geboorte tot de verbijsterende marteldood trekt aan ons oog voorbij, met alle uitweidingen die kenmerkend zijn voor de historische streekroman. Als de argeloze lezer op zo'n veertig procent van het boek is, komt de zoveelste aantrekkelijke man in het leven van Geertrui. Met deze uitverkorene begint ze, in het volle besef van haar zonde, een verhouding. Haar kleding kan veel verber gen maar uiteindelijk is de zonde zichtbaar: het is al maegt totdat de buuc oprijst, luidde het middeleeuwse spreekwoord. Zo ging het ook in Veere met die mooie, sym pathieke, dromerige Geertrui. In deze Geertrui-geschiedenis is de hef tige relatie met haar minnaar een diep

de Wete | 2018 | | pagina 8