9 Marinus Sanderse die het fruitteeltbedrijf van zijn vader had overgenomen.24 "Der Boede is gelukkig aan het sinds maan den dreigend lot van verkaveling en rooiing - niet minder dan vier- a vijfhonderd boo- men stonden voor verkooping op de no minatie, indien zich geen gegadigde voor het geheele complex voordeed - ontsnapt. De nieuwe eigenaar houdt huis en hof in den fraaien toestand, waarin hij het kocht. Ware anders geschied, dan zou het natuur schoon van Walcheren, dat in de laatste Gezicht in het park van Der Boede. Tekening van Frans Maas, 1925. (Gemeentearchief Vlis- singen, HTA inv.nr. 3753) Tot dan toe richtte het commentaar zich vooral op het dreigende verlies van na tuurschoon. In dit bericht is daarnaast sprake van de kunsthistorische waarde van het huis, waarin "veel belangrijks" was te vinden, zoals schoorsteenmantels en een trappenhuis uit de bouwtijd. Het huis werd met enkele interieuronderdelen en ren. Naar ons ter oore kwam, is door een onderhandschen verkoop dat tweeledige gevaar voorloopig bezworen."23 De koper was de Koudekerkse notaris Jan Loeff, die al eerder eigenaar van Der Boede was geweest. Enkele maanden na de aankoop droeg Loeff twee hectare van het terrein, met koetshuis, tuin en kassen, over aan eeuw reeds zoozeer is aangetast, opnieuw een onherstelbaar verlies hebben geleden. Want niet alleen bevat het park van der Boede vele tamelijk zeldzame boomen en weinig voorkomende planten, met zijn fraaie boomgroepeeringen en doorkijkjes vormt het een uit een oogpunt van natuur schoon zeer belangrijk geheel."25

de Wete | 2019 | | pagina 12