16 Groot-Abeele, 1880. Links, destijds waarschijn lijk nog, herberg/uitspanning De Unie. Rechts vooraan herberg De Rijzende Zon. Tekening van Jacob Huijbregt Hollestelle (1858-1920). (Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Zelan- dia Illustrata, dl. III, nr. 857) In 1779 vergaderde een groep opstandige boeren in de herberg. Nu vormden de in woners van Groot Abeele niet zo'n opstan dig volkje, maar een enkele keer sloeg de Toegift Vanaf 2007 schreef Jan Kaljouw voor De Wete een serie artikelen over bui tenplaatsen en herenhuizen aan de Oude Vlissingseweg tussen Middel burg en Oost-Souburg. In De Wete nr. 2 van april 2018 verscheen het laatste artikel, over de buitenplaats Schoonen- burg in Oost-Souburg. Bijgaand arti keltje over herberg De Zevensterren in Groot-Abeele is een toegift. vlam wel in de pan, bijvoorbeeld bij belas tingverhogingen of verhoging van het dijk- geschot. Zo is het ook weleens gebeurd dat ze gewapend met rieken en hooivorken naar de Middelburgse Abdij togen om voor hun rechten op te komen. In 1786 werd Adriaan Verton eigenaar van de herberg. Hij heeft vermoedelijk aan de achterzijde van het pand een nieuwe regenbak laten metselen. Zijn naam staat althans nu nog steeds gegrift in het pleis terwerk van de bak. Er vonden ook belangrijke verkopingen plaats in De Zevensterren, onder andere van hofsteden en een buitenplaats. In 1785 is er het hof Engelenburg verkocht. Dat was een vrij grote buitenplaats net buiten de bebouwde kom van Abeele, ongeveer waar thans de nieuwe Brede School staat. Ook de molen De Pere in de Kanaalstraat is er verkocht. Een uitspanning Aan het eind van de achttiende eeuw

de Wete | 2019 | | pagina 19