hebben. De grote houten boerenschuur die achter de huizen stond, heeft wel het loodje gelegd. Die is tijdens een van de hoogste vloeden weggespoeld. In 1940 waren er enkele Franse soldaten in het huis bij de smederij ingekwartierd. Recht er tegenover, in Huize Abeele, hadden een paar officieren hun intrek ge- De Sevensterre, Groot-Abeele 24. (foto Mieke Meijer) nomen. Het was vermoedelijk een soort commandopost van een artillerie-eenheid. Kanonnen heb ik nooit gezien op Abeele, maar die vervoerden ze meestal 's nachts als het donker was. Daarmee zullen ze wel verder getrokken zijn, richting Sloedam. Er stond net buiten de bebouwde kom wel een grote partij munitiekisten hoog opge stapeld, zomaar aan de kant van de weg. Als die in de lucht gevlogen was, dan was er vermoedelijk niet veel meer over ge weest van Abeele. Renovatie In 1948 werd Tinus Janse eigenaar van de voormalige smederij. Hij was landbouwer maar ook een beetje tuinder. Janse liet he laas rond 1950 het oude historische pand afbreken en er een nieuw huis met schuur bouwen. Aannemer was A.C. Haeck, die vóór het water kwam nog een timmerbedrijf op Abeele had. Ik was toen bij Haeck in dienst als leerling-timmerman en heb er aan mee mogen werken, samen met Kees de Landmeter. Dat was een zoon van de weduwe De Landmeter, die een kruide nierswinkeltje had in de Kanaalstraat, vlak bij de spoorlijn. In 1965 kocht de gemeente Vlissingen het boerderijtje in verband met de aanleg van een rondweg bij Abeele. In 2011 heeft Ru ben de Bree het huis met de schuur van de gemeente teruggekocht. Na een grondige renovatie is hij er gaan wonen, en hij woont er nog steeds met zijn vrouw en dochter. De Bree heeft de naam "De Sevensterre" en de jaartallen 1679 en 1950 eigenhandig op de gootlijst van de voorgevel aange bracht. Heel leuk is dat! Daarmee wordt de voormalige herberg/uitspanning voor een groot publiek tot leven gewekt. Jan Kaljouw

de Wete | 2019 | | pagina 21