27 Dokter Ernst Voorhoeve op het bankje voor zijn woonhuis aan de Dam, ruim een jaar voor zijn dood. (foto Jan Moekotte) er aardstralen schuin door de woonkamer liepen. Gek genoeg zat ik altijd precies op die plek. Ik kreeg daar energie van. Wij hebben daarna ook zo'n kastje van Harpe in huis gehad. Waar dat kastje is gebleven weet ik niet. De kinderen hebben pas het huis van mijn ex-man ontruimd. (Voorhoe ve overleed in 2017.) Misschien is het wel gewoon weggegooid." Als ik er later een van de kinderen naar vraag blijkt dat het kastje inderdaad ver dwenen is, "naar de stort of op een rom melmarkt". In 2017 bracht op een veiling van Catawiki zo'n Poverni-kastje 195 euro op. Boemelaar De Middelburger Sjaak Franse vertelt dat zijn vader, die landarbeider was, "zo'n beetje op afroepbasis" werkte voor de dorpssmid van Koudekerke, Lou Cijvat. Zo weet hij dat er tientallen keren - zowel voor particulieren als voor de overheid, bijvoorbeeld de gemeente Biggekerke - op aanwijzingen van Lein Harpe naar water werd geboord. Dat gebeurde met een grote houten driepoot. (Een afbeelding daarvan staat in De Wete nr. 2 van april 2017, pag. 53.) Sjaaks vrouw was bevriend met de dochter van Lein Harpe en toen Harpe eens hoorde over haar hoofdpijn gaf hij haar kosteloos advies op voorwaarde dat ze geen medicij nen meer zou slikken. "Op een dag was de pijn bijna niet te harden en toen heb ik tóch tabletten geslikt", vertelt mevrouw Franse. "Een paar uur later belde Harpe. Hij zei barstende hoofdpijn te hebben en kletsnat van het zweet te zijn. Hij vroeg me of ik misschien toch medicijnen had ingenomen. Dat moest ik toen wel bekennen." Hij had de hoofdpijn van haar overgenomen, zegt ze stellig. Ze is er dan ook van overtuigd dat Harpe bijzondere gaven had, helder ziende was. Sjaak Franse was zelf aanvankelijk scep tisch, maar hij ging om toen Harpe hem de krachten van een wichelroede liet ervaren. In zijn eigen handen deed de wichelroede niks, maar met Harpe's hand op zijn schou der voelde hij onmiskenbaar de kracht van het V-vormige stuk metaal dat Harpe als wichelroede gebruikte. Jan Franse, Sjaaks vader die later dijkwer ker bij de wederopbouw werd, vond Harpe maar een "boemelaar", een oplichter. In die kastjes van Harpe zat volgens vader Franse alleen wat oud ijzer en een metalen veer uit een kapotte wekker. Op een forum voor melkveehouders be schreef een zekere Titus de Wolf in 2016 wat hij aantrof bij het openmaken van een Poverni Reflecta-aardstralenkastje: "Op de bodem en onder het deksel een loden pla tje. Dan een triplex plaatje met daarop wat

de Wete | 2019 | | pagina 30