38 voorbeeld plaatsen, plantages en forten. Enkele daarvan verwijzen naar Zeeland, zoals het stadje Domburg en het bekende fort Zeelandia met zijn bijbehorende bas tions die vernoemd zijn naar de steden Middelburg, Veere en Zierikzee. Het fort is vooral bekend vanwege zijn beladen militaire geschiedenis. Zo is het drama dat zich daar in 1982 afspeelde tot op heden zeer actueel. We focussen ons echter op Paramaribo, want het was de huidige hoofdstad van Su riname die in de zeventiende eeuw, hoewel voor slechts enkele jaren, Nieuw-Middel- burg heette. De eerste Nederlandse handelscontacten met Suriname vonden later plaats dan die in Guyana. In 1613 verschenen twee Hollandse kooplieden aan de monding van de Surinamerivier en stichtten daar een klein handelscentrum met een verdedi gingswerkje, het latere fort Zeelandia. De kooplieden zouden hier slechts korte tijd verblijven bij een dorpje dat door de lokale Indiaanse bewoners Parmirbo of Parmurbo werd genoemd. Mogelijk is hieruit de naam Paramaribo voortgekomen. Maar Jan Jacob Hartsinck opperde een andere mo gelijkheid van de herkomst van de naam. Rond 1643 traden namelijk de Engelsen, met de vestiging van ongeveer driehonderd kolonisten, in de voetsporen van de toen al lang vertrokken Nederlanders. Ook zij be gaven zich naar het gebied rond Parmirbo om er plantages op te zetten. Ze namen er de ter plaatse nog altijd aanwezige sterkte in en noemden die fort Willoughby, naar de toenmalige gouverneur van Barbados, Francis Willoughby, lord of Parham. Deze adellijke heer zou in de omgeving van Parmirbo een plantage hebben gehad en die Parhamirbo of iets dergelijks hebben genoemd, verwijzend naar zijn titel. Dat woord zou later Paramaribo zijn geworden. Beide naamsverklaringen blijven tot op heden echter onzeker. Veroveringen over en weer In december 1666, toen de Tweede En gels-Nederlandse Oorlog in Europa woed de, stuurden de Staten van Zeeland een eskader van zeven schepen, waaronder de fregatten Zeelandia en West-Capelle en de hoeker Wester-Souburg, onder bevel van Abraham Crijnssen vanuit Veere richting de Guyana's. In februari 1667 veroverde Crijnssen de Engelse plantagekolonie in Suriname. Die had in relatief korte tijd een flinke omvang gekregen, met aanvankelijk plantages langs de Surinamerivier en later langs andere rivieren. De Zeeuwse victorie was echter van korte duur. Al aan het einde van hetzelfde jaar viel de kolonie alweer in handen van de Engelsen. Er volgde echter snel een herovering. In april 1668 versloeg Crijnssen de Engelsen wederom en tot aan de onafhankelijkheid van Suriname zou dit deel van Zuid-Amerika een Nederlandse kolonie blijven. Commandeur Abraham Crijnssen (ofwel Quirijnssen) was vermoedelijk geboren in Vlissingen. In de Scheldestad is een straat naar hem vernoemd. Het was Crijnssen die fort Willoughby zonder enige moeite over meesterde en omdoopte in fort Zeelandia. Bovendien gaf hij Paramaribo de identiteit Nieuw-Middelburg, naar de stad waar de opdrachtgevers van zijn expeditie, de Zeeuwse Staten, bijeenkwamen. De naam Nieuw-Middelburg werd echter nooit populair en raakte snel in vergetel heid; in tegenstelling tot Zeelandia, het fort dat tot op de dag van vandaag zijn naam heeft behouden en waarin het Surinaams

de Wete | 2019 | | pagina 41