41 Kinderkleding en mutsen blijven in dit boek buiten beschouwing. De daarvoor opgegeven reden is overtuigend, maar het blijft jammer. Mogelijk willen de schrijvers nog een kans voor een derde boek behou den. Mannen- en vrouwenkleding worden behandeld. Boenkers, boezeroenen, on dervesten. Het kan allemaal niet op. Voor de vrouwen zijn er Walcherse beuken, japonlijfjes, mankels. Te veel om op te noe men. Het staat allemaal overzichtelijk in de inhoudsopgave en die maakt je razend nieuwsgierig. Zelf ben ik niet vertrouwd met naald en draad, maar voor degenen die dat wel zijn moet dit een zeer uitdagend boek zijn. In de hoofdstukken wordt de kleding behandeld en worden er instructies gegeven om, aan de hand van de knip- schema's, de kleding te maken. Ik ga me er niet aan wagen, maar als iemand iets uit dit boek voor me wil maken dan opteer ik voor een Zuid-Bevelandse boezeroen (lichtblauw/wit gestreept) met een lange klepbroek (Zeeuws-Vlaanderen) gemaakt van zwarte bombazijn. Namen als poëzie. Het is een sterk boek. Het enige slappe eraan is de kaft; mooi, maar slap. Jan van Roosendaal Susan Bakx-Plasmans, Jeanine Dek ker, Liza van der Heijden-van der Werff en Jolien Sturm-Francke, De Zeeuwse streek- drachten, handboek voor het maken van kleding, WBooks, Zwolle 2018, 264 pag., geïllustreerd. ISBN 978-94-625-8253-8. 39,95. Walcherse wandelingen De wandelaar die steeds op gebaande paden loopt en denkt Walcheren goed te kennen, zal veel plezier beleven aan het boekje Walcherse wandelingen. Dwars over het eiland lopen, over onbekende smalle paadjes, langs watergangen die je oversteekt met een trekpontje, niet meer weten waar je precies bent omdat je je heem vanuit een heel ander perspectief bekijkt: dat is de grote kracht van de be schreven wandelingen. De initiatiefnemers van dit boekje hebben zich al lang sterk gemaakt om het buiten gebied voor de wandelaar te ontsluiten. Dat was een proces van vele jaren. Veel grondeigenaren betoonden zich meteen gastvrij, maar enkelen voorzagen proble men wanneer 'burgers' direct langs de randen van hun percelen zouden lopen. Het resultaat van dit jarenlange overleg en het aanleggen van paadjes en oversteken is een ongekend wandelnetwerk door on gekend Walcheren. De afstanden van de vijftien beschreven wandelingen variëren tussen de 8 en 25 kilometer, de meeste rond de 15 kilometer. Ze beslaan heel Walcheren. Wandeling nummer 1 gaat door en rond Middelburg - een gebied dat iedere Wal- chenaar wel denkt te kennen -, is 14 kilometer lang en heel verrassend: vanaf het station loop je via de binnenstad, de bolwerken en Speelhof Hoogerzael naar De Cleene Hooge en de Domburgse Watergang, die je twee keer met een trek- pontje oversteekt. Dan gaat het via het erf van kaasboerderij Pitteperk - waar je tus sen twee koeienstallen door loopt - naar landgoed Ter Hooge; vervolgens via park Toorenvliedt naar het stadhuis, de Abdij en de Kuiperspoort en dan via enkele winkel straten weer terug naar het station. Deze bijzondere route die stad, parken en plat teland verbindt, is mogelijk gemaakt door

de Wete | 2019 | | pagina 44