52 pert. Kees Ton heeft ze toegestuurd gekre gen en weet nu van de hoed en de rand. Dansschool Meeuse Op onze oproep in de oktober-Wete om gegevens over de Middelburgse dans school Meeuse kwamen diverse reacties binnen. We stuurden ze door naar Karel Meertens die liet weten al aardig op dreef te zijn met zijn artikel over de dansschool voor De Wete. We worden almaar meer benieuwd. Impersant een leioog We hadden de Impersant-foto op de ach terkant van de omslag van de oktober-We- te met opzet krap uitgesneden, maar Sjaak Franse uit Middelburg zag het meteen: een stenen molenwand. Tja, die lichte ronding kregen we er niet uit. "De metselstenen in deze molenmuren liggen afwaterend naar buiten, en dat is goed te zien", schrijft Sjaak. Om welke molen het ging, wist hij ook: De Hoop, op het Vlissings bolwerk in Middelburg. En de ring diende volgens hem wel degelijk voor het vastzetten van paard-en-wagens tijdens het lossen en laden. "Gaat een paard hier lopen - schrik van de wieken", licht hij toe, "dan is het talud van de vest erg dichtbij." Sjaak twij felde wel: "Even heb ik nog gedacht dat de wieken bij stormachtig weer via zo'n ring konden worden vastgezet, buitenom de omloop. Maar ik blijf toch bij optie één." De ring bevindt zich inderdaad aan de muur van de molen De Hoop, maar het is een zogeheten leioog. Michel Dellebeke, die de foto maakte, zat natuurlijk te pope len om het te kunnen uitleggen. Aan dat leioog werd een leiblok of geleiblok beves tigd, vertelt hij. "Zoals vrijwel alle Walcher- se molens werd ook De Hoop gebouwd met een houten bovenas. Dat is de as waaraan de wieken vastzitten. Voor zulke assen werden grote, massieve bomen ge bruikt. De assen gingen 15 tot 25 jaar mee. Door de invloed van het weer trad er al gauw houtrot op, en bovendien bleef zo'n Foto Michel Dellebeke. as nooit mooi rond. De Hoop had wieken van bijna 29 meter, waarvan de uiteinden met een flinke bries wel een snelheid van 100 kilometer per uur haalden. Dat zal af en toe behoorlijk gestuiterd hebben, en door die krachten kreeg de bovenas op den duur een ovalen vorm. "Op een gegeven moment was de giet- kunst zo ver ontwikkeld dat er voor molens assen van een groot formaat konden worden gegoten. In 1865 werd er voor De Hoop bij de firma Enthoven Co een bovenas gegoten met een lengte van 6,38 meter, bijzonder lang voor een bovenas. Het vervangen van zo'n as was geen sim pel karwei. Allereerst moesten met tuien en kabels de roeden (wieken) worden ge streken. Daarna werd er voor de kap een rechtmast opgericht. Bij De Hoop moest daarvoor ook telkens een deel van de stelling worden afgebroken. Een rechtmast was een lange balk die aan drie punten

de Wete | 2019 | | pagina 55