55 centrum waar we op een van de vele zon nige terrassen de lunch gebruikten. We kozen er vervolgens voor om de imposante kerk te bezichtigen, vernoemd naar Sint Joris (van de draak). We ontdekten dat hier Jacob van Campen begraven ligt, schilder en bouwmeester van onder meer het Am sterdamse Stadhuis. In de zuidbeuk van de kerk was een tentoonstelling ingericht met de Amersfoortse foto's uit 1957 van Cas Oorthuys. We kwamen hem eerder tegen in de lezing van Jacqueline van Paaschen als de fotograaf die vanuit het vliegtuig De Ramp fotografeerde. Een trapje leidde ons Op naar Amersfoort, de stad waar ik tot nu toe altijd met een grote boog omheen ben gereden. Wat maar wil zeggen dat de Activiteitencommissie wat mij betreft weer een goede keuze had gemaakt. De bus bracht ons naar het centrum voor een paar uur vrijetijdsbesteding. De Onze-Lie- ve-Vrouwetoren leidde ons naar het oude vervolgens omhoog naar de chirurgijns kamer, waar in de zeventiende eeuw het chirurgijnsgilde bijeenkwam en waar nu de parafernalia van hun vak zijn uitgestald. We haastten ons naar de brandgang in de Krommestraat. Vandaar uit voeren we door de Amersfoortse grachten, een relaxte manier om met de erfgoedstad kennis te Fort bij Vechten, op weg naar de koffie. (foto Ida Doorenweerd) maken. Via de Kortegracht voeren we naar de Monnikendam. Onderweg passeerden we het Mondriaanhuis, het geboortehuis van Piet Mondriaan en sinds 1994 Mon- driaanmuseum. Aan de linkerkant zagen we een van de beroemde muurhuizen van Amersfoort, het Huis Tinnenburgh, dat waarschijnlijk deel uitmaakte van de oude stadsmuur en de waterpoort over de Kortegracht. De muurhuizen zijn rond 1500 gebouwd op de fundamenten van de

de Wete | 2019 | | pagina 58