59 de kust van Brazilië en Argentinië, richting Kaap Hoorn. Op 17 december dwaalde de Thienhoven af. Nadat de andere twee schepen de ronding van Kaap Hoorn had den genomen werd er, voordat de Stille Zuidzee werd opgevaren, naar een verver singsplaats gezocht. Dat werd het eiland Juan Fernandez. De Arend en de Africaen- zijn spiegelbeeld. Op de 8ste en de 9de april kwamen Paaseilanders in hun kano's of zwemmend naar de schepen om hun schatten aan te bieden: bananen, leven de en gebraden kippen. De 10de april bracht de bemanning een tegenbezoek. De nieuwsgierige bewoners drongen zich om de bemanningsleden heen. Sommige sche Galey kwamen hier op 25 februari 1722 aan en de opvarenden zagen tot hun verbazing de Thienhoven liggen, die daar al ruim een week eerder was aangekomen. Na het innemen van proviand vertrok de herenigde vloot de Stille Zuidzee op. Op 5 april kreeg de Africaensche Galey land in zicht. Het was land dat op de kaarten nog niet voorkwam. Omdat het die dag eerste paasdag was, noemde men het Paaseiland. Vanwege het slechte weer en de zware branding durfde men niet aan land te gaan. Op 7 april kwam een bewoner van Paaseiland in een kano naar de Thienhoven. Kapitein Bouwman van de Thienhoven voer hem in een sloep tegemoet en bracht hem aan boord van de Arend. Op het schip kreeg de Paasei- lander een spiegeltje, een schaartje en blauwe kralen. Daar zag hij voor het eerst Arnoud van der Vorst. (foto Tiny Polderman) bemanningsleden voelden zich bedreigd. Hoewel Jacob het had verboden, begon nen ze toch te schieten, waarbij een tiental Paaseilanders werd gedood. Nadat de rust was teruggekeerd kon de bemanning het eiland verkennen. Ze ver gaapten zich aan enorme stenen waaruit mensenkoppen gehouwen waren en die door de bewoners werden vereerd alsof ze heilig waren. Ze waren gemaakt uit vulkanisch gesteente. Tot in de vulkaan krater werden beelden aangetroffen. Waarschijnlijk was dit de plek die als beeld houwerswerkplaats werd gebruikt. Verder bestudeerde men de gewoonten van de eilandbewoners. De bemanning ontdekte nog een aantal eilanden, die namen kregen als Dageraad,

de Wete | 2019 | | pagina 62