31 Le roi de Tintamarre In 1801 toog de jonge Amsterdammer Diederik Johannes van Romondt naar Sint Maarten. Zijn familie had goede contacten met de gouverneur van het eiland, mr. Willem Hendrik Rink. Diederik Johannes werkte zich in de Cariben snel op en ook hij werd gouverneur van het eiland; hij be kleedde dat ambt van 1820 tot 1840. Kort na zijn aankomst in 1801 kocht hij Tinta marre al. Het zou generaties lang binnen de familie Van Romondt blijven. Zou Diede rik Johannes zijn stukje land hebben om gedoopt tot Middelburg? Maar wat was dan het verband tussen hem en de Zeeuwse hoofdstad? Die vragen kunnen we voorals nog niet beantwoorden. Aan een nazaat van de gouverneur, de spraakmakende Diederik Christiaan van Romondt, kunnen we niet voorbij gaan. Vanaf ongeveer 1902 tot 1931 bewoonde deze Diederik het eilandje Tintamarre. Hij liet er een landhuis en een boerderij bou wen, en zette een katoenplantage en een kleine veefokkerij op. Er werd zelfs een spoorbaantje aangelegd. Met de ongeveer 110 personen die werkzaam waren voor Van Romondt ontstond een kleine gemeen schap. Van Romondt liet in 1913 dertigdui zend Nederlandse centen overkomen en introduceerde deze als lokale valuta. In 1913 verscheen er een reportage over het bij-eilandje in de Franse krant Journal de Paris. Daarin werd Diederik de titel "Le roi de Tintamarre" (koning van Tintamarre) aangemeten. Prompt meldden zich ver schillende Franse, Italiaanse en Duitse da mes die naar de hand van de vrijgezel Van Romondt dongen. Naar zijn eigen zeggen Sint Maarten, met rechtsboven het eiland Tin tamarre. Uit: Grote Atlas van de West-Indische Compagnie. Oude WIC, deel II. (ZB l Planbu reau en Bibliotheek van Zeeland, 3144 B37) CARTE. TOPOCRAP31JQVE 1L ISLE BE S:I MARTIN

de Wete | 2019 | | pagina 33