26 het bergen verscheidene malen dekking moeten zoeken plat tegen de muur. Het kreng in de lucht mitrailleerde verschrikke lijk en overal ontploften de granaatjes. 't Was kortweg een hel. Ook een bom bij de Winterstraat op het Modderhuisje en in de Nadorst op een wei. Geen slachtoffers, wèl schade. Vannacht geslapen in onze schuilkelder met kleeren aan. Om 4 uur weer zware ontploffing. Geen luchtalarm. Zondag 8 October. 9 Uur op wacht op de Griffie. Eindeloos wachten op bericht van Mr. Avink. Brief van Jo ontvangen. Hij vraagt om dekens, jas, slipover, trui, enz. Betsie gaat het brengen en krijgt hem te spreken. De jongens zijn vol goeden moed en de behandeling was niet slecht. De kost was ook goed, en ze sliepen op stroozak- ken. 12.15 Uur Avink gesproken en die had 's morgens bereikt, dat Jo vrij zou komen en moest gaan werken. Dus weer vol goeden moed. Iedereen houdt me aan en vraagt naar Jo, want een biljet hangt nu aangeplakt, dat ze 40 menschen gepakt hebben en dat er een deel van voor het standgerecht zou moeten verschijnen! 't Is om te huilen, dat zoo'n Jo daar ook bij zou kunnen zijn. Om half twee naar 't ziekenhuis geweest om Annie Joosse te bezoeken. Ze was erg blij. Ze lang naast haar moeder, die een stuk uit haar bil geslagen is. Alie is bij haar oom op de Hoogstraat in huis. 4 Uur 's middags bommenwerpers boven Dishoek of Breskens? Zware bommen hooren we vallen. Aanval duurde niet lang. Om 8 uur 's avonds komt de ordonnance zeggen dat wacht op de Griffie opgeheven is. Dus inrukken en naar huis. Om 9 uur 's avonds groot feest. Jo komt binnenstappen en is uit gevangenschap ontslagen. Hoerah!.!.!!! Rustige nacht gelukkig. Maandag 9 October. Heel den dag in de puin gezocht naar bezittingen van fam. Joosse. Hond (Maxie) gevonden met ver pletterd achterlijf. Veel brieven, foto's, enz. gevonden. Ook levensmiddelen. Met oome Dierendonck kelder leeggehaald en naar Hoogstraat gebracht. Hans heele dagen op West-Kapelle be zig met lijken bergen. Dien dag 18 lijken gevonden. Landing van de Engelschen in de Braakman. Bergen op Zoom wordt tot vesting gemaakt. 's Nachts op wacht. 's Avonds komt er zoo'n kreng weer laag over (3x). Poosje in kelder geweest met Jopie, Hans en Betsie. Het ding verdween weer. Lichtkogel boven Veere en Oranjezon. Rustige nacht verder. Veel lichtflitsen van artillerie-vuur. Dinsdag 10 October. Den geheelen dag in ruïne verder gezocht en ontzettend veel gevonden. Kast gevonden, alles intact. Stuk vleesch gevonden van oude heer Joosse; gruwelijke aanblik. Alle dingen van waarde, zooals wol, truien, kousen, japonnen, enz. vóór de regen nog kunnen bergen. Jo komt 's avonds doodmoe thuis, maar heeft geen hekel aan het werken. Gealli eerden 400 meter van de dam bij Rilland verwijderd. Verschrikkelijke toestand met het water op ons mooie Walcheren. Wa ter tegen Middelburg aan in de buurt van Schroeweg en Oude Vlissingscheweg. Rond melkfabriek wordt dijkje aangelegd door de burgers. Massa's menschen nu aan het spitten en graven. Geen mensch durft nu meer thuis te blijven, uit vrees voor terreurmaatregelen. Duitschers leggen linie WALCHEREN

de Wete | 2019 | | pagina 28