granaten op de stad. Wel af en toe enkele in de omgeving. Jageractiviteit op doelen bij de fronten. Pannen op dak goed gelegd. 's Middags gerucht, dat alles om 4 uur binnen moest zijn. Het was dan ook op dat tijdstip heel stil op straat (om 5 uur zouden er al straatgevechten zijn!). Zware dreun: steigertje bij kanaalbrug wordt opgeblazen. Veersche Singel bekeken. Huis van tante Mien nogal zwaar gehavend. Alle ramen er uit, dakpannen zoek, enz., enz. Van Murk, die per kano was wezen kijken, hoorde ik, dat Lo zijn huis uit elkaar lag. In 't hoekje van de tuin was een granaat ingeslagen en alles lag overhoop. De Jacob-Catsstraat heeft zwaar geleden. Kan er niet naar toe natuurlijk, maar als de kans er is, vaar ik eens naar dat huis. Verder rustige dag. Britten zouden in Kleverskerke en achter Torenvliet moeten zitten. Toch kan men aan alles merken, dat einde gaat naderen, al zal het wel een bitter eindje worden. Bruggen liggen zwaar ondermijnd. Een verschrikkelijker nacht als deze heeft de bevolking van Middelburg zeer zeker nog niet meegemaakt. Ik had mijn laatste nachtwacht en tegen tienen begon de schieterij weer. Het was een hevig vuur en de granaten sloegen met geweldige slagen her- en derwaarts in. Om half 4 ging de telephoon. H.B.S. (in de St. Pieterstraat) in brand. Oppassen voor munitie. Uitgerukt onder granaatvuur met trekker en Hofpleinspuit. Groote ravage op de Dam en omgeving. Politiebureau voltref fer gehad, alsmede dak van Van der Weel, naast ons. Glas en puin, meer niet. Half zeven rukten we weer in. In onze kelder gelukkig alles kits. Zondag 5 November. Het granaatvuur begon 's morgens om 8 uur al weer en was zóó hevig, dat de slagen roffelden en dan zoo een kwartier lang. Kon niet naar huis voor 9 uur. Weer groote ravage in de stad. Blauwe dijk en de Dam onder vuur. 's Middags weer zóó'n portie, even hevig. Dooden en gewonden op de Schoorsteen- vegerssingel. Aanblik van de stad om te huilen. Brand bij de Zandstraat. Met spuit en trekker uitgerukt. Ook brand in een ge bouw in het water. Brandde 's avonds nog. Lo zijn huis lelijk beschadigd. Tante Mien's huis ook. Stationsbrug de lucht ingevlogen. 's Avonds begonnen de granaten alweer om 11 uur te fluiten. Toen was het net zoo gezellig in de kelder. De grammo- phoon stond te draaien en alles zong mee. En toen de granaten overal insloegen zong de kelder nog van "oeperdepoep zat op de stoep!" Het was te gek, dat kon je zoo voelen, en toch deed het een mensch goed, zoo'n gezellig oogenblik met muziek en zang. We zijn er daarom vlug mee opgehou den, ook voor het gevaar dat de op post staande moffen het zouden hooren en dan zouden er ongelukken gebeuren. In dien nacht brandden het Badhuis, twee nieu- JAAR BEVRIJD

de Wete | 2019 | | pagina 37