50 het een ogenblik stil. Vervolgens riep de Gefreiter: "Eins, zwei, drei!" En dan begon iedereen op hetzelfde moment bijvoorbeeld 'Heidenröslein' te zingen. Hoe ze dat de den was een van de best bewaarde gehei men van de Wehrmacht. Later ben ik er trouwens wel achter gekomen hoe ze dat voor elkaar kregen. De Verkuijl Quakkelaarstraat in Vlissingen na de bominslag op 20 augustus 1943. (fotocollec tie Gemeentearchief Vlissingen, FA 4497) Desondanks overheersten de hele oorlog door de spanning en de angst. Gelukkig heb ik het wegvoeren van Joden, repre saillemaatregelen, razzia's en andere mishandelingen van de bevolking niet meegemaakt in Vlissingen. Eigenlijk het te gendeel: de Duitsers hielpen meteen mee als er weer eens een bombardement was geweest. Dan gingen hun uniformjasjes uit en stonden ze zich in het zweet te werken op de puinhopen. Een bonnetje Moeder bleef de hele oorlog dezelfde. Zo Voorlopig konden we niet terug naar Vlis- singen en we trokken tijdelijk in bij oom Bertus en tante Martha in Arnemuiden. Daar werd ik op de Markt aangereden door een Rode Kruisauto, waardoor ik toch weer in Vlissingen belandde, in het Sint Jozef ziekenhuis. Ik moest dus nog even wach ten voordat ik mijn eerste Duitser te zien zou krijgen. Ik was wel nieuwsgierig, wilde weten hoe die mensen eruit zagen. Ik heb het er uiteindelijk een dikke vier jaar mee moeten doen. Het beeld van marche rende soldaten is me helder bijgebleven. Meestal zongen ze. Als jongetje verbaasde ik me er altijd over dat ze allemaal tegelij kertijd hetzelfde lied begonnen te zingen. Een naast de troep marcherende Gefreiter riep dan het bevel: "Ein Lied!" Dan was WALCHEREN

de Wete | 2019 | | pagina 52