was ze altijd geweest. Ze liet zich door niets of niemand intimideren. Maar ze rea liseerde zich niet goed wat de consequen ties konden zijn als ze zich niet hield aan de voorschriften van de bezetters. Zo herinner ik me dat er een Duitse soldaat de winkel in kwam met een bonnetje voor rookwaren. De Duitsers kregen namelijk zijn chef, de Ortskommandant, want even later ging de telefoon. Het was de Vlissing- se Befehlshaber. "Mijnheer Steenaard, als u niet aan Duitsers levert gaat uw zaak vandaag nog dicht." Nog geen vijf minuten later stapte dezelfde soldaat weer met zijn bonnetje de winkel binnen. "Bets", zei mijn vader, "ga jij maar naar achteren, ik zal dit dezelfde en ook evenveel bonnen als de gewone burgers. Op zijn vraag naar een pakje sigaretten antwoordde mijn moeder: "Jij krijgt helemaal niks. Ga jij maar je ro kertje bij Hitler halen!" De man keek stom verbaasd en leek te veronderstellen dat moeder hem niet had begrepen. Hij vroeg het nog een keer. "Nee! Niks daarvan", zei ze. En nog eens: "Nichts davon!" De man keerde zich om, maar voordat hij bij de deur was riep moeder hem nog na: "En de oorlog verliezen jullie ook!" De Duitser had waarschijnlijk meteen verslag gedaan bij Geneeskundige dienst van de luchtbescher mingsdienst in het gebouw van bierbrouwerij De Meiboom, Hendrikstraat, Vlissingen. Links Chris Castel, chauffeur van de ambulance, ca. 1942. (fotocollectie Gemeentearchief Vlissin gen, FA36699) verder wel afhandelen." Het liep dus goed af, maar het had anders kunnen gaan. De winkel bleef de hele oorlog in bedrijf. Ondanks alle oorlogsellende werd er nog veel gelachen. Het was gezellig in de win kel. Moeder wist ervoor te zorgen dat de JAAR BEVRIJD

de Wete | 2019 | | pagina 53