Bijeenkomsten H<W 56 men nog veel mensen om het leven, onder wie nogal wat kinderen, bij de (onverwach te) confrontatie met een achtergebleven explosief. Pas na de bevrijding kwam de mijnopruiming goed op gang. Tot een eind in 1947 waren er diverse groepen mee belast: Nederlandse en geallieerde militaire specialisten, burgervrijwilligers, geïnter neerde NSB'ers en SS'ers en Duitse krijgs gevangenen. In heel Nederland waren ca. 6.300 mijnenvelden geregistreerd die ge ruimd moesten worden. Het was levensge vaarlijk werk; 360 mensen verloren er het leven bij. Tot eind 1946 was op Walcheren een geallieerde genie-eenheid met Duitse krijgsgevangenen belast met het ruimen van landmijnen. Dat dat de 9th Company zou zijn geweest, is Sakkers niet bekend. Wel weet hij dat in 1945 op Walcheren een 6th Company actief was. Veel Walchenaren kennen deze boom als de vliegtuigboom, letterlijk een levend ge denkteken. leper, excursie naar de Groote Oorlog Op zaterdag 28 september 2019 voerde de jaarlijkse buitenheemse excursie ons naar Ieper. Het was een hernieuwde kennisma king met de Eerste Wereldoorlog. Menig HKW-lid zal zich nog de lezing herinneren van Tobias van Gent na afloop van de jaar vergadering van 2014. Hij schetste het beeld van een zinloze oorlog die eigenlijk niemand kon winnen en die meer dan ne gen miljoen slachtoffers zou eisen. Ook toen won het opkomend nationalisme het van het gezond verstand, met alle gevol gen van dien. Die gevolgen zijn bij uitstek zichtbaar en invoelbaar in Ieper. De stad lag in het cen trum van de loopgravenoorlog en werd geheel in puin geschoten. Churchill opper de zelfs het plan om de stad niet meer te herbouwen en van de ruïnes een groot oorlogsmonument te maken. Dat was aan de Iepenaren niet besteed. De stad werd herbouwd, maar een aanklacht tegen oor log is het zeker gebleven. Ieper is een (van oorsprong) middeleeuw se stad die dit jaar (2020) mag vieren dat ze 850 jaar stadsrechten bezit. De stad dankte zijn welvaart aan de lakenhandel die in de twaalfde en de dertiende eeuw een enorme bloei doormaakte. In die perio de verrezen dan ook de belangrijkste histo rische monumenten van de stad, zoals de lakenhallen met het belfort. Maar al aan het eind van de dertiende eeuw raakte de stad in de versukkeling vooral omdat er door toenemende handelsconflicten met Engeland gebrek aan wol ontstond. Eigen lijk is het daarna nooit meer goed geko men. De excursie bracht ons rechtstreeks in het hart van de oude stad waar, in de lakenhal len, het Flanders Fields Museum is geves tigd. Dit museum, dat we na de koffie be zochten, heeft op indrukwekkende wijze

de Wete | 2020 | | pagina 58