12 Antieke tegel met een weinig voorkomende afbeelding van een marskramer, Zuid-Neder land, tweede helft zeventiende eeuw. (catawiki) Drank... Dat Sweerts door zijn drankmisbruik een incompetente handelaar was, blijkt uit de verhalen van Stijntje Mool en Emerentia Bollaarts die hem, als collega-handelaars, regelmatig tegenkwamen met zijn kraam in Zeeland. Zowel in Veere als in Abeele en Vlissingen troffen ze hem aan in lokale her bergen. In herberg De Sevenstar in Abeele vertoefde hij volgens de waard al "drij daagen" zonder zich ook maar enigszins te bekommeren om zijn kraam met goederen. In herberg De Watervliet in Vlissingen had hij bovendien voor achttien gulden en vier stuivers aan kannen en glas kapotgegooid. Regelmatig had Sweerts zo veel gedron ken dat omstanders vreesden dat hij zichzelf ernstig voor schut zou zetten. Hun verwachtingen kwamen vaak uit. In Bergen op Zoom wist de herbergier hem voor het ergste te behoeden. Nadat hij had gemerkt dat Sweerts op zijn kamer "alles in zijn hemd liet lopen", spijkerde hij de kamer deur van Sweerts dicht zodat deze niet "als een dolmens met zijn naakte lichaam langs de straat zoude lopen". In Hulst had Sweerts geen waakzame herbergier die hem in de gaten hield. Daar werd hij, stomdronken, midden in de stad opgepikt door een groepje soldaten die hem naar de lokale barak brachten, waarna ze hem beroofden van alles wat hij bij zich had. In de depots van het Stadsarchief Amsterdam liggen miljoenen akten van Amsterdamse notarissen uit de periode 1578-1915. Om deze voor een groot publiek te ontsluiten is een groot aantal vrijwilligers bezig deze akten in leesbaar schrift om te zetten. Tessa de Boer, werkzaam bij het Stadsarchief, trof er eentje aan met bizarre details over een achttiende-eeuwse Amster dammer die het heel bont maakte op Walcheren. Het verhaal dat zij publiceerde op de website alleamster- damseakten.nl mochten wij met haar toestemming overnemen. .en vrouwen Sweerts was een groot liefhebber van de lokale vrouwen, maar hij had weinig succes in zijn versierpogingen omdat hij daarbij een gebrekkige subtiliteit aan de dag legde. Stijntje en Emerentia vertelden bijvoorbeeld dat toen Sweerts met zijn wagen op weg naar Middelburg een ande re kar met een koppel erin passeerde, hij de "vrouwspersoon" probeerde te kussen, wat hem een vuistslag opleverde van haar man. Daar bleef het niet bij. Na aankomst in Middelburg werd Sweerts door een van de bestuurders van de stad (die hem al langer achterna zat vanwege achterstallige betalingen) slapend aangetroffen midden

de Wete | 2020 | | pagina 14