BADHUIS 16 -Je: VINDINGrtfU,So rEUR°^lTo'ePK00.rt NIEUWE HAVEN Eig. B. OLDEMAN rein, gelegen tegenover de St. Janstraat, achter de bomenrij van de Turfkaai, tegen een jaarlijksche erfpacht van een Gulden en de beschikking over 200 kubieke Meter duinwater per jaar, tegen 1% cent per ku bieke Meter". In verband met het eerder genomen besluit stellen B en W voor het verzoek in te willigen.3 «etSËKïSis Q EN - Middelburgsche Courant, 25 november 1939. (ZB, Krantenbank Zeeland) De bouw "eener badinrichting alhier" wordt door het Nut vervolgens opgedragen aan de firma Ws. van Uije Zn. te Middelburg die de klus voor 11.420 gulden denkt te kunnen klaren.4 Al op dinsdag 3 januari 1899 wordt de badinrichting aan de Turf- kaai geopend.5 Tegenslagen Enige tientallen jaren functioneert het bad huis naar volle tevredenheid van de Mid delburgse bevolking, maar als in 1935 blijkt dat er al een aantal jaren verlies wordt geleden besluit de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen het badhuis op te heffen. Daartoe wordt een "commissie tot liquida tie" in het leven geroepen.6 Na vier maanden wordt het badhuis her opend. B. Oldeman heeft de zaak overge nomen en het nodige vernieuwd. Hij heeft ook een fietsenstalling achter het badhuis gebouwd.7 De badinrichting blijft weliswaar gespaard bij de grote stadsbrand op vrijdag 17 mei 1940, maar op zondag 5 november 1944 slaat het noodlot toch nog toe. Om 21.45 uur wordt het badhuis aan de Turfkaai ge troffen door een granaatinslag. Doordat aan de beschietingen maar geen einde komt kan er niet geblust worden. Het pand wordt een prooi der vlammen.8 Noodbadhuis Op 6 november 1944 wordt Middelburg bevrijd. Het gewone leven komt weer op gang, er wordt hard gewerkt en dus klinkt de roep om een nieuw badhuis. Op 5 april 1945 wordt door "de Britsche autoriteiten" een tijdelijke badinrichting geopend aan de Bodenplaats. "De baden zijn kosteloos. Zeep wordt verstrekt. Hand doeken moeten worden medegebracht", bericht de Provinciale Zeeuwsche Courant die na een periode van vijf maanden dan net weer is verschenen.9 Al vrij snel wordt er op een braakliggend terrein aan de Wal begonnen met de bouw

de Wete | 2020 | | pagina 18