22 Qbleeker trouwde. Caroline Bleeker was in Neder land de allereerste vrouw met een doctors titel voor de wis- en natuurkunde. Een eigen bedrijf In 1930 richtte Caroline Bleeker het Physisch Adviesbureau op. In september van dat jaar schafte ze zich een werkbank, Dr. C.E. Bleeker achter een draaibank, ca. 1930. (wikipedia) een draaibank en een boormachine aan. Ze vestigde zich in de Ferdinand Bolstraat in Utrecht en begon naast haar adviesbu reau een instrumentmakerij. Binnen een jaar verhuisde de werkplaats naar een aantal garageboxen aan de Laan van Minsweerd en in maart 1933 werd er opnieuw verhuisd, nu naar de Lange Nieuwstraat 13. Ook hier groeide het be drijf uit zijn jasje en daarom werden de ernaast en erachter gelegen panden aan gekocht. Al deze panden waren aan de achterzijde met elkaar verbonden via een binnentuin waardoor er een doolhof aan doorgangen ontstond. In 1936 startte Caroline een optische slij perij voor de vervaardiging van lenzen en prisma's voor spectroscopen, microscopen, telescopen en verrekijkers. Haar levens partner Gerard Willemse werd vennoot. NS 55082 Microscoop, Volkssterrenwacht Philippus Lans bergen. (foto Rijk-Jan Koppejan) Enkele jaren later kwam uit het adviesbu reau de Nederlandsche Optiek- en Instru menten Fabriek Dr. C.E. Bleeker (Nedop- tifa) voort, met financiële ondersteuning door de Groningse hoogleraar prof. dr. F. Zernike (zie kader). Oorlogsjaren Nedoptifa sleepte in 1939 een grote order binnen voor de fabricage en levering van een aantal verrekijkers voor het Nederland se leger. Op dat moment had de jonge

de Wete | 2020 | | pagina 24