23 kers de gelegenheid te bieden te ontko men. De vader van haar levensgezel, de eerdergenoemde drukker Gerard Willemse sr., werd in de illegale drukkerij in de kelder van het bedrijf op heterdaad betrapt bij het drukken van pamfletten voor het verzet. Hij werd gearresteerd en op 15 september 1944 gefusilleerd. onderneming al 25 werknemers in dienst. Door het uitbreken van de Tweede Wereld oorlog werd de order grotendeels geannu leerd. De firma kwam in zwaar weer terecht en dat werd nog erger toen Caroline Blee- ker weigerde optische apparatuur voor de Duitsers te maken. Ze kreeg voor haar personeel van de door de Duitse bezetter Fasecontrastmicroscoop, Volkssterrenwacht Philippus Lansbergen. (foto Rijk-Jan Koppejan) gecontroleerde overheid geen ontslagver gunning en daarom voelde ze zich genood zaakt om gedurende de oorlogsjaren de lonen uit eigen zak door te betalen. Intus sen produceerde ze echter wel verrekijkers voor het verzet. Het bedrijf bood ook onderdak aan Joodse onderduikers. In september 1944 viel de Duitse Feldgendarmerie Nedoptifa binnen. Omdat Caroline Bleeker vloeiend Duits sprak, slaagde ze erin de Duitsers lang genoeg bezig te houden om de onderdui- Fasecontrastmicroscoop (detail), Volkssterren wacht Philippus Lansbergen. (foto Rijk-Jan Koppejan) Ook Caroline Bleeker en Gerard Willemse jr. werden opgepakt en verhoord, maar nog dezelfde dag vrijgelaten. De hele inboedel van Nedoptifa werd in beslag genomen en afgevoerd naar Duitsland. Fasecontrastmicroscoop Caroline en Gerard doken onder, maar al op de Bevrijdingsdag, 5 mei 1945, riep Caroline al haar personeel op om direct weer aan het werk te gaan. Het bedrijf

de Wete | 2020 | | pagina 25