26 sche signatuur kennen, komt De Verge noeging voort uit een ware rebellenclub die de stadhouder verjoeg en die aan de wieg stond van een burgeroorlog waar een nieu we republiek uit voortkwam. Over welke tijd spreken we precies, en wat was er toen aan de hand? Rationaliteit en Romantiek De tweede helft van de achttiende eeuw wordt doorgaans aangeduid als de tijd van de Verlichting. Wetenschap en techniek begonnen officieel aan hun opzienbarende opmars en onderzoek op allerlei terrein vond plaats, veelal ten koste van eeuwen lang overgeleverde denkbeelden. De van zelfsprekendheden waarop god, vorsten en andere autoriteiten hun macht baseerden werden met vragen ondergraven en nieu we ideeën werden met belangstelling ont vangen. Zo ontstonden ook nieuwe visies op de samenleving en werden ideeën uit gewerkt over hoe een rechtvaardige maat schappij eruit zou moeten zien. Behalve interessant zouden we veel van die plan nen tegenwoordig wel erg idealistisch vin den, maar de zogenoemde rationaliteit der Verlichting ging hand in hand met een uit gesproken romantisch levensgevoel, en begrippen als Vrijheid, Gelijkheid en Broe derschap vervingen de oude drie-eenheid van het christendom. De republiek die Nederland toen was had weinig weg van de democratische rechts staat die wij tegenwoordig kennen. Een kleine groep van zeer rijke families maakte feitelijk de dienst uit, tezamen met wat oude adel en een prins wiens stadhouder schap erfelijk was geworden en die op grond daarvan koninklijke allures had ge kregen. Willem V was dat en hij trouwde met een heuse prinses uit het militaristi- sche vorstendom Pruisen. Het was een vrij verkokerde maatschappij en wie niet door geboorte of huwelijk tot de upper ten be hoorde had het moeilijk. Mensen van ver dienste kwamen niet hogerop en zelfs de lage adel had het nakijken als het ze niet lukte om hogerop te trouwen. Groot geld en oude namen, en de rest telde nauwe lijks mee. Een kleine baron De revolutie begon dan ook met een kleine baron. Joan Derk van der Capellen tot den Pol schreef een pamflet dat hij in één nacht op talrijke plekken in Nederland wist te laten bezorgen. Aan het Volk van Neder land heette dat vlugschrift uit 1781. Het werd een beroemde titel. Sindsdien ge bruikt eenieder die zich met kritiek op de landspolitiek tot het volk wil wenden die fameuze titel. Pim Fortuyn werd er bekend mee en een paar jaar terug verscheen er opnieuw een manifestje onder die naam. Maar die uit 1781 was de allereerste. En de vlam sloeg meteen in de pan. Het werd een soort burgeroorlog met twee duidelijke partijen: de prinsgezinden tegen de patriotten. En de patriotten begonnen te winnen. Willem V moest vluchten uit Den Haag en verschanste zich in een kasteel in Nijmegen. In Middelburg richtten de patriot ten een sociëteit op waarin de nieuwe maatschappelijke ideeën nader werden besproken en plannen werden gemaakt voor een andere staatsordening. De Unie heette die club en hij kwam bijeen in het Middelburgsch Coffyhuys aan de Balans, links naast de toegangspoort van de Abdij. Goejanverwellesluis Voor orangisten was het een moeilijke tijd, en voor de Oranjes zelf helemaal. Wilhel-

de Wete | 2020 | | pagina 28