27 mina van Pruisen, de echtgenote van Wil lem V, kreeg er langzamerhand genoeg van om in Nijmegen in dat kasteel te zitten en spoorde haar man aan om terug te gaan naar Den Haag om daar weer het heft in handen te nemen. Maar Willem was dik, dralend en een beetje dom, en hij durf de niet. Wilhelmina was echter uit ander hout gesneden en bovendien had haar broer intussen Frederik de Grote opge volgd als koning van Pruisen en daarmee was haar aanzien nog meer gegroeid. "Dan ga ik!" zei ze en stapte in haar koets. Dat was in 1787. Met een klein gevolg ging ze op weg naar Den Haag. Een moedige vrouw, dat beslist... Maar in de buurt van Gouda werd ze ont dekt door de patriotten en aangehouden. Die patriotten hadden niets van stoere Pruisische soldaten. Dit waren eenvoudige mannen, vaak kleine zelfstandigen in ope retteachtige uniformpjes. Maar wél met echte geweren. Of Mevrouw maar wilde uitstappen. Ze werd naar een herberg ge bracht bij Goejanverwellesluis. (Wie vroe ger op school vaderlandse geschiedenis heeft gekregen kent die naam nog wel.) Alles verliep overigens heel netjes en be leefd. Maar Wilhelmina moest uiteindelijk wél in haar koetsje terugrijden naar dat afgelegen kasteel in Nijmegen. In Den Haag de boel weer naar haar hand zetten was er niet meer bij. Hop Marjanneke Maar toen waren de poppetjes aan het dansen, als in het liedje van Hop Marjan neke. Want Marianne is het symbool van de vrijheid in de Franse Republiek - die in deze tijd ontstond. De vrijheid die Marjan- neke symboliseert werd door critici be schouwd als stroop die zij de gewone men- Beschieting van het huis Leeuwenburg van dr. Lucas van Steveninck aan de Lange Noord straat te Middelburg. Kopergravure Cornelis Bogerts, Reinier Vinkeles en Jacobus Buys, 30 juni 1787. (Zeeuws Archief, Historisch-Topo- grafische Atlas Middelburg, nr. H-21) sen om de mond smeerde, waardoor zij naar haar pijpen gingen dansen. Maar naast dit vrijheidsdansje - dat ook echt rond een vrijheidsboom werd gedanst - kwamen ook andere poppen aan het dan sen. Dat waren de Pruisen. De koning van Pruisen schoot zijn zusje, dat zich in Goe- janverwellesluis zwaar geschoffeerd had gevoeld, te hulp. Hij zond een grote leger macht naar de Nederlandse Republiek en verjoeg de patriotten. De inval van de Pruisen maakte diepe in-

de Wete | 2020 | | pagina 29