28 druk. We leren onze kinderen er nog steeds over: "Eertijds was hier de Pruis in 't land..." Enfin, Oranje kwam weer in het zadel, Dikke Willem dik tevreden, Wilhelmi- na blij en de koning van Pruisen ook in zijn nopjes. Hij was zelfs zo voldaan dat hij in Berlijn een overwinningsmonument voor zichzelf liet plaatsen met daarop voorstel lingen van zijn militaire actie in Nederland. Dat monument staat er nog steeds. Het is de Brandenburger Tor. In Middelburg was intussen de burgeroor log compleet. De prinsgezinden namen weer het heft in handen. Voor een goeie borrel wilden heel wat simpele jongens uit het volk wel wat rotzooi trappen en die patriottische kwasten achter de broek zit ten. En zo ging het oranjegrauw onder toezicht van de oude machthebbers in Middelburg flink tekeer. Mensen werden de stad uitgejaagd, huizen werden geplunderd en sommige zelfs met de grond gelijkge maakt. Beroemd is de aanval op het huis van de patriot Lucas van Steveninck in de Noordstraat. Daar kwam zelfs een kanon netje aan te pas. Van het huis bleef vrijwel niets over. Er zijn veel prenten van dit voor val gemaakt. Van Steveninck zelf moest vluchten in de kleren van zijn dienstbode. En nu die kale Fransen Alle naar België en Frankrijk gevluchte patriotten - onder wie overigens ook Betje Wolff en Aagje Deken - kwamen in 1795 weer terug. Mét de Fransen. Voor deze mensen waren de Fransen namelijk de grote strijders voor Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap, en het Franse leger waar mee zij terugkeerden was voor hen niet minder dan een bevrijdingsleger. De Fran sen waren niet te vergelijken met de Pruisi sche beroepssoldaten. Het waren vaak idealistische jongeren zonder aanzienlijke militaire training, matig bewapend, en vaak wat haveloos gekleed en zonder pruik ("...en nu die kale Fransen"). Opnieuw werden de bakens verzet. Dikke Willem kon weer vluchten, ditmaal naar Engeland, want in het vasteland had hij geen vertrouwen meer. Alle prinsgezinden konden weer inbinden en de patriotten werden opnieuw de baas. Nou ja. onder het toeziend oog van de Fransen dan. Ze noemden zich nu Bataven, naar een oer oud volk dat ooit in Nederland had geleefd, en hun nieuwe bestel noemden ze de Ba taafse Republiek. De binnenkomst van dat Franse leger met een aparte Nederlandse eenheid van oud-patriotten onder leiding van Herman Willem Daendels was tot voor kort een heikel punt in onze geschiedenis. Wie eind jaren veertig en in de jaren vijftig vader landse geschiedenis heeft gehad op een lagere school van stevig christelijken huize, kreeg de patriotten nog voorgeschoteld als landverraders die soms onomwonden wer den vergeleken met NSB'ers. Patriotten waren tegen god en het koningshuis, en mensen die zo dachten konden vanzelf sprekend niet deugen. Die hele Franse revolutie was natuurlijk schandalig in de ogen van veel gelovigen. We hadden hier vijftig jaar geleden nog een Antirevolutio naire Partij (ARP). De revolutie waar deze mannenbroeders tot in de jaren zeventig tegen waren, was de Franse Revolutie uit de achttiende eeuw. Zeeland capituleert Aan het eind van de achttiende eeuw was Middelburg een stad met veel mensen die in de oude structuur weinig kans hadden om te stijgen op de maatschappelijke lad-

de Wete | 2020 | | pagina 30