29 der. Vandaar dat deze stad verhoudingsge wijs veel patriotten kende. Zeeland zelf - toen nog een apart gewest en nog geen provinoie - was evident van orangistisohe signatuur. Terwijl staten als Holland en Friesland tot de inval der Pruisen in 1787 beslist patriottisch waren, bleven alleen Gelderland en Zeeland trouw aan de stad- Het oprichten van de vrijheidsboom op de Markt te Middelburg, 13 februari 1795. (Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Zelan- dia Illustrata, dl. III, nr. 287b) houder. Willem en zijn Willemientje waren in 1786 in Middelburg allervriendelijkst ontvangen. Geen wonder dat hier in 1787 de wraak op aanhangers van het patriottis me zo groot was. Nu, in 1795, met de Fransen in het land, keerde het tij hier duidelijk. Op 3 februari capituleerde Zeeland officieel. Drie dagen later maroheerden de Fransen Middelburg binnen. Op 7 februari werd het verboden om tekenen met een oranje kleur te dra gen. De Franse kokarde met rood-wit- blauw mooht juist wel. Op 9 februari werd in de Oostkerk een 'volksvergadering' van honderden patriotten gehouden. En op 10 februari werd daar officieel de revolutie uitgeroepen onder het befaamde motto Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap. Op 13 februari werd in de avond bij het stad huis een grote versierde vrijheidsboom opgerioht, zo ongeveer op de plek waar nu elk jaar de kerstboom staat. Eerder op die dag was het stadsbestuur naar huis ge stuurd en vervangen door een burgercomi té onder leiding van dominee Johannes Henrious van der Palm. Revolutionaire predikanten Het was opmerkelijk, al die dominees en zo'n revolutionaire bijeenkomst in een kerk. Van der Palm en zijn vriend Teissèdre l'An- ge - ook een dominee - waren kopstukken in de organisatie van allerlei revolutionaire ondernemingen. In die pre-wetensohappe- lijke tijd waren dominees natuurlijk de intel- leotuelen binnen de samenleving, en wie het ohristendom wat ruimer en sooialer interpreteerde kon heel goed tot oonolusies komen die strookten met de ideeën in deze nieuwe tijd. De twee vrienden riohtten sa men met een aantal gelijkgestemden een patriottisoh weekblad op dat de Vriend des Volks ging heten en dat voorliohting gaf over waar het heen moest met al die vrij heid en gelijkheid en broedersohap. De twee predikanten stiohtten ook met een stel anderen een nieuwe sooiëteit die Volkssooiëteit werd gedoopt en die vorm moest geven aan al die praohtige plannen en politieke ideeën. Al snel noemden ze

de Wete | 2020 | | pagina 31