30 hun nieuwe schepping Vaderlandsche So ciëteit, en terwijl Van der Palm voorzitter was geworden van het nieuwe stadsbe stuur werd Teissèdre l'Ange voorzitter van het bestuur van die nieuwe belangrijke sociëteit. Ze begonnen weer in datzelfde Coffyhuys waar ooit De Unie was gesticht maar ver- Le Baron Chassé, Gortstraat 30, Middelburg, 9 april 1914. (Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed, objectnr. 2326.2) huisden al snel naar het Groote Huis in de Noordstraat, dat veel Middelburgers nog kennen als het belastingkantoor. De socië teit telde dan ook in korte tijd bijna zeshon derd leden en die pasten niet allemaal meer in dat café. Drie jaar lang werden in instellingen als de Vaderlandsche Sociëteit en andere politieke organisaties plannen gemaakt voor een nieuwe Nederlandse republiek, zonder stadhouder en zonder allerlei afzonderlijke staten of gewesten. Dat laatste was voor Zeeland wel een bitte re pil om te slikken, want op gelijke voet samenwerken met een handelsreus als Holland, daar geloofden maar weinig Zeeu wen in. De discussies die toen in Zeeland plaatsvonden lijken in veel opzichten op wat er nu vaak gezegd wordt over de posi tie van Nederland binnen een verenigd Europa. Maar uiteindelijk moesten de te genstribbelaars zich gewonnen geven en werd Zeeland een provincie binnen de nieuwe Bataafse Republiek. Voor het Bataafse volk Ook kwam er in 1798 een soort grondwet, waar drie jaar lang over gesteggeld was. Staatsregeling voor het Bataafsche Volk heette dat prachtwerk en het was de derde grondwet in de wereld, na die van de Ver enigde Staten van Amerika en Frankrijk. Nederland heeft nooit geleerd echt trots te zijn op deze zeer bijzondere periode uit zijn geschiedenis. In 1995, tweehonderd jaar na die spannende en betekenisvolle revo lutionaire tijd, hebben veel historici van naam en diverse comités geprobeerd de nationale mening hierover wat te wijzigen, maar de viering van tweehonderd jaar ko ninkrijk in 2013 werd veel grootser aange pakt en dat vonden de meeste Nederlan ders ook veel mooier. God en koning hebben al die jaren een onbevangen kijk op deze fase in onze geschiedenis dwars gezeten en nu het woord vaderland ook al een moeizaam begrip begint te worden kunnen we een echte herwaardering waar schijnlijk wel vergeten. Na 1798 werd de Vaderlandsche Sociëteit, die oude rebellenclub in Middelburg, wat bedaagder. Ze gingen een kaartje leggen

de Wete | 2020 | | pagina 32