Hoog bezoek 33 De reis van Willem V door achttiende-eeuws Zeeland daar wonderwel. Sinds het einde van de vorige eeuw brachten verschillende bestu ren geleidelijk veranderingen aan en stuur den hun sociëteit meer in lijn met een dui delijk veranderde maatschappij. Vrouwen werden toegelaten, toelatingsprocedures versoepeld, andere activiteiten dan de geijkte geïnitieerd. Drie jaar geleden moest zelfs een wachtlijst worden ingevoerd. De sociëteit is weer helemaal terug. Een sociaal-culturele geschiedenis Over De Vergenoeging is een gedegen en goed geïllustreerd boek verschenen dat haar 225-jarige geschiedenis helder in kaart brengt. Ondanks het feit dat in 1930 vrijwel het hele archief verloren ging is een boek tot stand gebracht dat meer bevat dan alleen een verenigingshistorie. Waar schijnlijk juist vanwege dat verbrande ar chief is een concept bedacht dat de wissel werking tussen stad en sociëteit tot onderwerp heeft. Zo is een boek ontstaan, vrijwel geheel geschreven door eigen le den (onder wie inmiddels bekende histori ci), waarin de sociaal-culturele geschiede nis van de stad gespiegeld wordt aan de ontwikkeling van deze bijzondere vereni ging. De Vergenoeging, een sociëteit in het hart van Middelburg is een boek geworden dat zeker niet alleen voor een kleine kring van intimi interessant is, maar juist ook voor ieder die belang stelt in de Zeeuwse geschiedenis en die van Walcheren en Middelburg in het bijzonder. Ronald Guldenmund De Vergenoeging, een sociëteit in het hart van Middelburg is verkrijgbaar (a 34,50) in boekhandel De Drvkkery in Middelburg, boekhandel 't Spui in Vlissingen en bij soci- eteit De Vergenoeging, Gortstraat 30 in Middelburg. Gezien worden In de zomer van 1786 ontving Zeeland hoog bezoek. Stadhouder Willem V, prins van Oranje-Nassau, had besloten naar Zeeland af te reizen met zijn echtgenote Wilhelmina van Pruisen, hun drie kinderen (twee zonen en een dochter) en hun hof houding. Het gezin logeerde bijna ander halve maand in het Prinsenlogement in de Abdij te Middelburg. Wat stond er op het programma? Zo veel mogelijk zien in Zeeland, maar vooral zo veel mogelijk gezien worden! Dit was na melijk niet zomaar een prinselijk plezier reisje naar Zeeland. Willem V had het in politiek opzicht niet gemakkelijk. De span ningen liepen hoog op tussen de prinsge- zinden en de patriotten, die meer democra tie in de Republiek eisten. Om sympathie te winnen besloten de stadhouder en zijn

de Wete | 2020 | | pagina 35