34 stadhouderlijk gezin bracht veel tijd door met reizen op Walcheren en Zuid-Beve land, per schip en per koets. In de dorpen en steden werden zij door de inwoners feestelijk onthaald. De Zeeuwen spaarden kosten noch moeite om de hooggeboren gasten een onverge telijk verblijf in hun provincie te bezorgen. Niettemin leidde het bezoek van de erf stadhouder hier en daar tot onrust en op stootjes. Die konden nog wel in de kiem worden gesmoord. Een jaar later zou de bom alsnog barsten. Oranjegezinden, ge sterkt door het bezoek en het herstel van de macht van Willem V, beschoten en plun derden huizen van bekende patriotten en richtten veel schade aan. Maar de patriot ten kregen de overhand, uiteindelijk werd Willem V afgezet en vluchtte hij met zijn gezin en een groot deel van zijn hofhou ding naar Engeland. Willem V (1748-1806), prins van Oranje-Nas- sau, met zijn vrouw Frederika Sophia Wilhel- mina van Pruisen en hun kinderen Frederica Louisa Wilhelmina, Willem Frederik en Willem George Frederik. Pieter le Sage, 1779. (wikipe- dia) gemalin een promotietour te maken naar een van de meest Oranjegezinde gewes ten in de Republiek: Zeeland. Daar werd Willem V met veel eerbetoon ontvangen. Voorname dames en heren nodigden het gezin uit voor diners en partij en op hun imposante buitenplaatsen. De Staten van Zeeland ontvingen de prins in zijn functie van Eerste Edele in hun verga deringen. Uiteraard bekeek Willem V de fraaie collectie van het Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen, waarvan hij in 1769 beschermheer was geworden. Het Het Van de Perrehuis Mr. Johan Adriaen van de Perre (Middel burg 1738-1790) en zijn schatrijke echtge note Jacoba van den Brande (Middelburg 1735-1794) ontvingen Willem V en zijn gevolg maar liefst twee keer in hun statige huis De Commanderij aan het huidige Hof plein in Middelburg, waarin sinds 2000 de kantoren van het Zeeuws Archief gehuis vest zijn. Het echtpaar pakte flink uit voor beide be zoeken. In het verslag van de stadhouder lijke reis, dat in 1787 verscheen onder de titel Het verheugd Zeeland, wordt er mel ding van gemaakt: "Den avond van dien zelven dag [22 juni] gaf de Hoog Ed Heere van de Perre, oud representeered eerst Edelen deezer Provintie, een Soupée aan het Vorstelyk Gezelschap, waar by de eer ste Persoonen van rang adsisteerden. De

de Wete | 2020 | | pagina 36