36 ten en verheugde. Nimmer heeft men een Feest van deeze natuur, met eenstemmi- ger inschiklykheid zien afloopen." Als u bedenkt dat het inwoneraantal van Middelburg toentertijd tussen de 20.000 (1795) en 25.000 (1750) lag, dan kunt u zich voorstellen dat het toch wel even duurde voordat alle Middelburgers een rondje door de tuin hadden gelopen. "Ik heb in lange niet gegeeten" Dat waren de ontvangsten in De Comman derij. Maar het echtpaar Van de Perre be zat diverse buitenplaatsen en hofsteden, die ook werden bezocht door Willem V en zijn gezin. Op 1 juli waren ze 's middags te gast op de hofstede Duinvliet, waar een soort, wij zouden nu zeggen: folkloristische streekmarkt werd gehouden. Daar nam de prins een stukje schapenkaas en prinses Wilhelmina een stukje brood, hen aange boden door de dochter van de tuinman. De prins sprak zelfs nog enkele woorden: "Ja zo Meisje, ik heb in lange niet gegeeten." En dat terwijl ze die ochtend bij de Westka- pelse zeedijk nog waren vergast op een "zeer zindelyk dejeuné" van diverse buffet ten... Maar het was wel erg aardig van de prins om het meisje op deze vriendelijke wijze te bedanken. Bootjevaren en sterrenkijken Na de opvoering van een toneelstuk door kinderen wandelde het gezelschap over een door bloemen versierde weg naar kas teel Westhove, het zomerverblijf van de familie Van de Perre. Daar gebruikten ze het diner. De jonge prinsen voeren in een bootje door de slotgracht. Johan Adriaen van de Perre en zijn echtge note waren liefhebbers van kunsten en wetenschappen. Van de Perre was ook een van de weinige Europese meteorologi sche correspondenten die met gecertifi ceerde apparatuur in opdracht van de keurvorstelijke academie in Mannheim dagelijks weerwaarnemingen deed. Dat gebeurde zowel in De Commanderij als op Westhove. Wetenschap had ook de be langstelling van Willem V. Het prinselijk gezin hield zich op het terrein van Westho- ve dan ook bezig met zich "eenig Voorwer pen door het groot Microscoop en andere Observatie glaazen te laaten bezigtigen". Tot slot van dit uitstapje wandelde het ge zelschap naar de zogeheten "Heremitage" in de tuin, waar een als monnik verklede Vlaming onder meer fruit en kruidenwijn aanbood. Een orgelconcert Een latere bewoner van het Van de Perre- huis speelde ook een belangrijke rol tijdens het vorstelijk bezoek in 1786. Mr. Jacob Hendrik Schorer (Middelburg 1760-1822) was op verschillende manieren met de hoofdpersonen van de prinselijke reis ver bonden. In 1786 was hij eerste pensionaris van de stad Middelburg en als zodanig naar de Staten gedeputeerd. Hij was toen verloofd met Johanna Cornelia Thibaut (1766-1788), die in september van dat jaar zijn eerste vrouw zou worden. Zij overleed helaas al twee jaar later. In 1794 trouwde Jacob Hendrik Schorer met Johanna Maria van den Brande (1773-1828), een nichtje van Jacoba van de Perre. Na het overlijden van Jacoba in datzelfde jaar trokken Scho- rer en zijn kersverse echtgenote in het huis De Commanderij. Jacob Hendrik Schorer en zijn verloofde Johanna Cornelia Thibaut waren ook uitge nodigd op een feestelijke bijeenkomst op het buiten Poppenroedeambacht, waar

de Wete | 2020 | | pagina 38