38 ten te Popperoeden Ambagt op een Con cert en Collation met nog 70 Heeren en Dames, en wel 1000 Wandelaars; wanneer Princes Louise op mijn Orgel gespeeld heeft, zijnde dit Lindje een stukje waar mede Haar Musieq te saamen was gebon den, om ter gedagtenis te bewaaren." Daniël Radermacher was zeer verguld met het optreden van de prinses en met het stukje lint. Als dank voor haar prachtige spel schonk hij prinses Louise "een klein Vierkant Clavecimbeltie, zijnde een Spi- netje, lang Clawier, staande op een Voetje, met een Lessenaartie, en Zitbankje". De Lange Jan op Daniël Radermacher vergezelde prins Wil lem V en zijn zonen ook bij het beklimmen van de Abdijtoren, "onder het Zeevaarend volk, Lange Jan genaamd", vermeldt Het verheugd Zeeland, "aangezien men de zelve veel mylen in Zee, als een Baak kan beschouwen." In zijn aantekeningenboek schrijft Daniël Radermacher dat hij mee klom "tot in de Kroon, alwaar zijn Hoogheid mij vroeg, of ik een mesje had, waarmede Hij zijn Naam heeft gesneden op een der Colommen, ter gedachtenis, nevens dag en Jaartal". Sommigen beweren dat die ingekerfde naam en datum nog steeds te zien zijn. Het zou mooi zijn als het waar was, maar helaas is de Lange Jan verwoest in 1940 en bij de herbouw kreeg hij een nieuwe kroon. De ingekerfde naam van de prins mag dan niet meer bewaard zijn gebleven, er is nog een aantal objecten dat de tand des tijds wél heeft doorstaan. In de tentoonstelling 'Op reis met Willem V - Een vorstelijke reis door achttiende-eeuws Zeeland' die in de expositiekelders van het Zeeuws Archief is te zien, zijn onder meer het 'to-do-lijstje' en het lint van Radermacher te bewonderen. Anneke van Waarden-Koets Dit is een bewerking van de toespraak die Hannie Kool-Blokland, directeur Zeeuws Archief, hield bij de opening van de exposi tie 'Op reis met Willem V - Een vorstelijke reis door achttiende-eeuws Zeeland' in het Van de Perrehuis in Middelburg. Auteur Anneke van Waarden-Koets is coördinator educatie exposities in het Zeeuws Ar chief. Bronnen -Het verheugd Zeeland, by het plechtig bezoek van zyne doorluchtige hoogheid Willem de Vyfde, Prinse van Oranje en Nassau, erfstad houder, kapitein en admiraal generaal der Ver- eenigde Nederlanden benevens deszelfs ko- ninglyke gemalinne en vorstelyke spruiten', Amsterdam 1787. - 'Memoriebouck' door D. Radermacher, Zeeuws Archief, archief Snouck Hurgronje, toegang 98, nr. 108. - Notities van Daniël Radermacher, Zeeuws Archief, archief Schorer, nr. 538. - Bedankbrief aan prinses Louise, 19 juli 1786, Zeeuws Archief, archief Schorer, nr. 538. - J. Dekker, Peter Don en Albert Meijer (red.), 'Een bijzonder huis op een bijzondere plek: het Van de Perrehuis in Middelburg en zijn omge ving'. Zeeuws Archief, Middelburg 2000.

de Wete | 2020 | | pagina 40