Walcherse Weelde 39 Frits Lensvelt en de overgang van Middelburg Een feestje We schrijven 1924. De ellende van de Eer ste Wereldoorlog begint al wat te vervagen en in de meeste Europese hoofdsteden worden de roaring twenties met overgave gevierd. De economie trekt aan, het is een tijd vol optimisme en vooruitgangsgeloof. En, trouw aan onze calvinistische princi pes, tijd om in dankbaarheid terug te zien. Wie nu leeft, heeft niet alleen de oorlog maar ook de Spaanse griep overleefd. Ook Middelburg heeft zin in een feestje. En een aanleiding is voorhanden. Was het, op 28 februari, niet precies 350 jaar geleden dat Middelburg de overgang maakte van het Spaanse naar het Oranje-vorstenhuis? Dat wordt allereerst herdacht in de kerken. Op 22 februari 1924 houdt de Leidse hoog leraar prof. dr. PJ. Blok een rede in de Noorderkerk over "de grooten strijd onzer vaderen tegen Spanje's wereldmacht". De rede is voor alle Zeeuwen en zeker voor de Oranjegezinden onder hen balsem voor het hart. En in het bijvoegsel van de Mid- delburgsche Courant van vrijdag 29 febru ari 1924 vinden we een uitgebreid verslag van de herdenking in de Nieuwe Kerk. Maar daar blijft het niet bij. Een feestcomité is aan de slag gegaan en Boutens (tekst van de reizangen), Koeberg (muziek) en Lensvelt (regie en decors) hebben de op dracht om een openluchtspel te organise ren. Lensvelts vrouw Nell Bronger, kos tuummaakster, zal de kostuums verzorgen. Dat we nu nog aan dit feest herinnerd wor den is ook vooral aan Frits Lensvelt te dan ken. Na afloop van de festiviteiten ontwierp hij een prachtig boek met de gekalligrafeer- Openluchtspel. Uit: 'Middelburg's overgang 1574'. Speciale uitgave, 1924. (foto Ida Dooren- weerd)

de Wete | 2020 | | pagina 41