42 lopen. De Spaansgezinde burgemeester Jacob Joosz. geeft zijn keten over aan het oudste raadslid en vertrekt met zijn vrouw nu zelf in ballingschap. "Die hier als kind zijn woning had, Wordt werelds vreemde ling." En het volk zweert trouw aan de prins. "Van nu af aan, Voor God en voor Oranje! Nu en voortaan, Voor Zeeland Uit: Frits Lensvelt, 'Middelburg's overgang in 1574'. Speciale uitgave, 1925. De Prins arri veert (detail). (foto Ida Doorenweerd) tegen Spanje." Ook Gelein Jansz. d'Hoor- ne zal terugkeren in Middelburg en wordt de eerste voorganger van de Nederlandse Hervormde gemeente. Koninklijke gasten De koninklijke familie (Wilhelmina, Hendrik en Juliana) woonde het spektakel bij. Een dag later, op 7 augustus, deed de Middel- burgsche Courant uitvoerig verslag van het koninklijk bezoek en van de vele toespra ken die zij hadden mogen aanhoren. Na- tuurlijk bleef ook het openluchtspel niet onbesproken. "En nu onze indruk van de voorstelling. Die is deze: dat we genoten hebben van een esthetisch schouwspel dat herhaaldelijk ons sterk ontroerde." "We hebben in ons vorige nummer Dr. Boutens geroemd als de ontwerper. Maar we heb ben nu Frits Lensvelt te roemen als de man die de uitbeelding tot in honderden details uitwerkte en... instudeerde." "Men telle het niet licht om, door een groep van een 350 dilettanten zulk een ingewikkeld spel zo prachtig te doen verlopen." "En over die dilettanten niets dan goeds. Ze zijn prach tig! Het zijn figuren van een Memlinc-schil- derij! Hoorden wij Dr. Boutens bij een der laatste repetities zeggen. En ook de kleding werkte krachtig mee tot het wekken van stemming. Aan mevrouw Nell Bronger daarvoor de eer!" Enige kritiek klonk ook door. De muziek bleek hier en daar niet synchroon te lopen met de actie op het toneel. Daardoor viel de opkomst van de prins van Oranje enigs zins in het water. Wellicht was het niet ge heel toevallig dat de componist van de muziek zich op het moment suprème liet vervangen door koordirigent Caro. Na afloop werden de hoofdrolspelers, on der wie Frits Lensvelt, aan de koningin voorgesteld. Dat viel nog niet mee: "De heer Lensvelt moest uit de spelers worden voorgeroepen, daar hij zich, getooid met een merkwaardig schippersbaardje, onder de spelers bevond." Daarna trok de konin gin zich terug in het stadhuis, terwijl het hele toneelgezelschap door de straten van de binnenstad trok om zich te tonen aan de velen die hen wel konden horen maar niet konden zien. Het bleef die dag nog lang onrustig in de stad, zullen we maar zeg gen.

de Wete | 2020 | | pagina 44