Nieuwe uitgaven 44 'k heleze De Slag om de Schelde In de afgelopen maanden is in Zeeland en Noord-Brabant veel stilgestaan bij een van de grootste militaire operaties uit de Twee de Wereldoorlog: de Slag om de Schelde in het najaar van 1944. Diverse publicaties verschenen, symposia werden georgani seerd in Zeeland en West-Bra bant en op internet staat ook veel content. In deze vloedgolf onderscheidt de publicatie van Van Gent en Sakkers over de strijd in dit deel van Nederland zich in positieve zin met zijn veelheid aan interessante fei ten, inzichten en (nieuw) histo risch beeldmateriaal. In het najaar van 1944 kregen Britse, Canadese en Poolse troepen (en enkele Nederlandse militairen) de opdracht de Westerschelde, de toe gangsweg naar Antwerpen, te veroveren op de Duitsers. De Antwerpse havens wa ren voor de geallieerden van cruciaal be lang voor de toevoer van troepen en mate riaal. Zeeuws-Vlaanderen, Zuid-Beveland, Walcheren en een deel van West-Brabant vormden toen het toneel van een ongeken de strijd. Tijdens de gevechten vielen grote aan tallen slachtoffers, niet alleen onder de mili tairen maar ook onder de burgerbevolking. De (im)materiële schade was enorm. Veel dorpen werden verwoest, Walcheren was geïnundeerd en het zwaar beschadigde Vlissingen werd door het water een eiland. Operatie Market Garden en het Ardennen offensief kent bijna iedereen. De Slag om de Schelde is bij velen echter onbekend. De auteurs brengen met hun publicatie hierin verandering. Ze hebben een goed leesbaar boek samengesteld, waarin ze stap voor stap de militaire operaties be schrijven, zonder de grote lijnen uit het oog te verliezen. Het boek bestaat uit vijf delen: de aanloop naar de strijd, de strijd om het westelijk deel van Noord-Brabant (Operatie Suitcase), de strijd om West- Zeeuws-Vlaanderen (Operatie Switchback), de strijd om de noordoever van de Wester- schelde (Operaties Vitality en Infatuate) en de gevolgen van de strijd. Enkele hoofdstukken worden afgesloten met een analyse. Het lopende verhaal wordt geregeld onderbroken door relevante kaderteksten met bijzondere gebeurtenissen en ervaringen van militairen en burgers. Een literatuurlijst vormt het eindstuk van het boek. Een gemiste kans is het dat in dit standaardwerk geen plaats is ingeruimd voor een notenapparaat. Veel passages en citaten zijn daardoor niet te herleiden naar de bron. Van Gent en Sakkers zijn redelijk kritisch over de militaire strategie van de geallieer den na de val van Antwerpen (pp. 27-28, 329), over de vermeende militaire effecten van het bombarderen van de dijken bij Westkapelle, Vlissingen, Rammekens en Veere (pp. 183-185) en over het optreden van de "arrogante en drammerige" Engelse veldmaarschalk Montgomery in het bijzon der (p. 25). Het lot van de burgerbevolking krijgt in hun boek terecht veel aandacht. Met uitzonde ring van Noord-Limburg vielen bij de bevrij ding van Nederland nergens zo veel TOBIAS VAN CENT EN HANS SAKKERS

de Wete | 2020 | | pagina 46